Inne bloki
Ciekawy wariant blokowiska wpadł mi ostatnio w oko – wzniesiony w Japonii i nie nowy, ale mało znany. Żeby nie przedłużać sprawy wstępnym prezentowaniem standardowej wersji zadania, odsyłam Państwa nowicjuszy do wpisu z takim wstępem. Powtórzę tylko dla porównania przykład standardowej łamigłówki z rozwiązaniem.
Każda liczba przy brzegu oznacza, ile bloków w danym rzędzie można zobaczyć z miejsca, w którym dana liczba się znajduje, patrząc zgodnie ze wskazaniem strzałki (wyższe bloki zasłaniają niższe). W bardziej abstrakcyjnym ujęciu: każda liczba równa jest liczbie wyrazów najdłuższego wskazanego strzałką „widzianego” rosnącego ciągu liczb (większe liczby „zasłaniają” niższe). Celem jest, jak widać, wpisanie we wszystkie kratki liczb od 1 do n (n to liczba bloków w rzędzie) tak, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie żadna liczba się nie powtarzała.
Kolej na zapowiedzianą wersję, której przykład z rozwiązaniem wygląda tak.
Ten przykład jest odpowiednikiem powyższego przykładu standardowego: w zadaniu zamiast liczb przy brzegu umieszczone są na najwyższych blokach czerwone liczby, które oznaczają coś innego, niż wysokości bloków, ale w rozwiązaniu rozmieszczenie pozostałych liczb (od 1 do n-1) jest takie samo, jak na standardzie i tak samo są to wysokości bloków.
Dokładnej instrukcji nie będzie, bo łamigłówka jest indukcyjna, czyli z przykładu trzeba się zorientować, jak to działa, a więc co oznaczają czerwone liczby (nie wydaje się to trudne), a następnie rozwiązać poniższe zadanie.
W rozwiązaniu wystarczy podać ciąg cyfr na przekątnej bez czerwieni.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
4, 4, 4, 5, 2, 4, idąc od lewego dolnego rogu.
Jak rozumiem, czerwona liczba to obserwator. Jak obserwator może stać na najwyższym bloku 4, skoro trzeba umieścić liczby od 1 do 5?
No chyba że wpisujemy liczby od 1 do 5, ale wyobrażamy sobie, że te czerwone liczby stoją na szóstkach, których nie wpisujemy. Tak hipotetycznie sobie stoją. Ale to – moim zdaniem niepotrzebnie gmatwałoby sprawę – wszak zostało powiedziane, że trzeba wpisać liczby od 1 do n-1, czyli od 1 do 5.
Pani Olu, może taka podpowiedź: proszę zwrócić uwagę, że czerwone liczby występują w różnych rzędach (różnych wierszach i różnych kolumnach).
mp
Od góry: 4,2,5,4,4,4.
Zdumiewające, że da się to rozwiązać, nawet jeśli jest to tylko „a solution”:
Przekątna od dołu: 4 4 4 5 2 4
Zagadka okazała się być ogrodem o rozwidlających się ścieżkach (za bardzo jak na mój degustibus), w związku z czym (niestety) podjąłem jedynie słuszną decyzję o użyciu sztucznej inteligencji, co zaowocowało.
Na odcinku Worek Turoszowski – przesmyk suwalski widzimy kolejno:
444524
Zauważyłam, że czerwone liczby są w różnych wierszach i kolumnach. W zrozumieniu idei, że stoją na NAJWYŻSZYCH blokach mi to jednak nie pomogło. Poprzestałam na zasadzie, że czerwone liczby oznaczają obserwatorów, i dostałam takie rozwiązanie:
2 [9] 1 3 5 4
3 1 5 4 2 [6]
1 2 [4] 5 4 3
5 3 4 [7] 1 2
[4] 4 2 1 3 5
4 5 3 2 [7] 1
Czy jest właściwe?
Tak
mp
Od lewego dolnego rogu: 4 4 4 5 2 4
Ciekawa łamigłówka, odgadnięcie zasad z przykładu rzeczywiście trudne nie było.
A gdyby wieżowce zastąpić figurami szachowymi to:
W kwadracie łacińskim liczby 1-5 zamieniłem na figury szachowe (K,H,G,W,S).
Figury te atakują się wzajemnie.
Ilości tych ataków dla poszczególnych figur widać w diagramie poniżej.
Niestety zapodział mi się gdzieś ten układ figur 😉
Nie mam pojęcia czy da się to jakoś wydedukować.
Ta jedenastka w środku jest intrygująca – podobnie jak zero w górnym lewym rogu.
0 6 3 5 1
6 5 6 4 4
3 6 11 3 5
5 4 3 8 2
1 4 5 2 3
Dobry wieczór,
Przepraszam za spóźnienie. Czerwone liczby odznaczają z ilu innych budynków widać dany najwyższy blok (bez pomocy google’a nie potrafiłem zauważyć ; wariant opisany na stronie: https://wpcunofficial.miraheze.org/wiki/List_of_Skyscrapers_variants
#podpunkt Index_Skyscrapers)
Przekątna od górnego prawego rogu: 4,2,5,4,4,4
Macierz:
2 9 1 3 5 4
3 1 5 4 2 6
1 2 4 5 4 3
5 3 4 7 1 2
4 4 2 1 3 5
4 5 3 2 7 1
Pozdrawiam,