Inne bloki

Ciekawy wariant blokowiska wpadł mi ostatnio w oko – wzniesiony w Japonii i nie nowy, ale mało znany. Żeby nie przedłużać sprawy wstępnym prezentowaniem standardowej wersji zadania, odsyłam Państwa nowicjuszy do wpisu z takim wstępem. Powtórzę tylko dla porównania przykład standardowej łamigłówki z rozwiązaniem.

Każda liczba przy brzegu oznacza, ile bloków w danym rzędzie można zobaczyć z miejsca, w którym dana liczba się znajduje, patrząc zgodnie ze wskazaniem strzałki (wyższe bloki zasłaniają niższe). W bardziej abstrakcyjnym ujęciu: każda liczba równa jest liczbie wyrazów najdłuższego wskazanego strzałką „widzianego” rosnącego ciągu liczb (większe liczby „zasłaniają” niższe). Celem jest, jak widać, wpisanie we wszystkie kratki liczb od 1 do n (n to liczba bloków w rzędzie) tak, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie żadna liczba się nie powtarzała.
Kolej na zapowiedzianą wersję, której przykład z rozwiązaniem wygląda tak.

Ten przykład jest odpowiednikiem powyższego przykładu standardowego: w zadaniu zamiast liczb przy brzegu umieszczone są na najwyższych blokach czerwone liczby, które oznaczają coś innego, niż wysokości bloków, ale w rozwiązaniu rozmieszczenie pozostałych liczb (od 1 do n-1) jest takie samo, jak na standardzie i tak samo są to wysokości bloków.
Dokładnej instrukcji nie będzie, bo łamigłówka jest indukcyjna, czyli z przykładu trzeba się zorientować, jak to działa, a więc co oznaczają czerwone liczby (nie wydaje się to trudne), a następnie rozwiązać poniższe zadanie.

W rozwiązaniu wystarczy podać ciąg cyfr na przekątnej bez czerwieni.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.