Chowanki

Przeglądając ostatnio mój dorobek sprzed wielu lat zwróciłem uwagę na pewne zadanie konkursowe. Jest słowno-literowe i w dużym stopniu losowe. Jego premiera była nieco kontrowersyjna, bo znalazło się w „Wiedzy i Życiu” w dziale zdominowanym przez łamigłówki mniej lub bardziej logiczne. Zdecydowałem się na bis w Łamiblogu, więc zapewne i tu wielu moim gościom nie podejdzie.
Uzasadnień powtórki jest kilka: po pierwsze – mam słabość do zadań słowno-literowych, bo na nich się wychowałem i nimi debiutowałem przed ponad półwieczem; po drugie – zadanie jest dość oryginalne; po trzecie – liczba rozwiązań jest teoretycznie nieograniczona.
Cel jest prosty: proszę utworzyć krzyżówkowe objaśnienie dowolnego wyrazu, ale sformułowane w taki sposób, aby odgadywany na jego podstawie wyraz był jakby schowany w tym objaśnieniu, czyli aby tworzyło go kilka kolejnych liter. Określenie „krzyżówkowe” oznacza, że nie chodzi o definicję, ale o coś w rodzaju zagadki. Osiem poniższych przykładów – najlepszych objaśnień wybranych z konkursu sprzed lat – powinno rozwiać ewentualne wątpliwości:
rzadkie w PolsCE DRrzewo iglaste
gAZ OTaczający nas
choć ją MAM, ONA szczęścia mi nie daje
każde haSŁO WNIKliwie objaśnia
modlitwa, asceZA, KONtemplacja
nim myjeMY DŁOnie
płynie KU TERenom łowisk
treP OD KOWAla
Być może ktoś z Państwa spróbuje dorzucić jakiś okaz do tej skromnej kolekcji. Zadanie niełatwe, bo o godnym uwagi efekcie w znacznym stopniu decyduje przypadek. Oczywiście „samograje” w rodzaju ‘moPSY i boksery’ albo ‘meTAL wśród borowców’, a tym bardziej ‘jeden z BORowców’ – trudno uznać za odkrywcze. W przeciwieństwie do tych schowanych w parze słów, nie mówiąc o trzech jak w przypadku PODKOWY.
Ewentualne propozycje będę uwalniał niezwłocznie.