Pokropka X
Pokropka jest łamigłówką kojarzącą się z czwórkowym systemem liczbowym – w diagramie występują bowiem, jak w tym systemie, tylko liczby z zakresu od zera do trójki. Przyczyna jest oczywista, jeśli przypomnieć reguły:
Należy narysować linię łamaną zamkniętą, czyli pętlę, łączącą niektóre węzły siatki kwadratowej, biegnącą liniami siatki i w żadnym węźle nie goszczącą dwukrotnie. Cyfra w kratce oznacza, ile jej boków powinno znaleźć się na pętli.

Japońscy główkołamacze zauważyli, że po usunięciu z środka jakiegoś węzła oraz odcinków łączących go z innymi węzłami – zamiast kwartetu kratek powstaje 4-krotnie większa „kratka”, czyli kwadrat 2×2 otoczony ośmioma odcinkami, a to pozwala rozszerzyć zakres cyfr do 7.

Taki pomysł zwiększania zakresu cyfr został jednak zarzucony ze względu na niejednoznaczności, pojawiające się przy usuwaniu węzłów sąsiednich i brzegowych. Dopiero po latach doczekał się reaktywacji w nieco innej formie: węzły siatki zastąpiono kratkami (pętla biegnie więc przez węzło-środki kratek), a w niektórych umieszczone są cyfry; co jednak najistotniejsze – teraz każda cyfra określa liczbę sąsiednich węzłów (lub sąsiednich kratek w wersji kratkowej). Możliwy jest więc zakres cyfr od 0 do 8.
Jako umiarkowany konserwatysta preferuję jednak pierwotny wariant pokropkowo-węzłowy. A ponadto w tym przypadku jest on wzbogacony o szyfrowanie.

Takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym – różne. Gwoli jasności: w lewym górnym rogu w zasięgu E są 2 czerwone węzły, a w zasięgu C – 4 (2 czerwone i 2 niebieskie). Inaczej mówiąc: sąsiednimi są wszystkie węzły oddalone od cyfry o co najwyżej pierwiastek z 2 (jednostką jest odcinek siatki między dwoma kolejnymi węzłami). Mimo szyfru zadanie jest łatwe. Trudne będzie za tydzień. W rozwiązaniu wystarczy podać wartości liter, a w wersji dla oszczędnych – tylko wartość litery B.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Nie jestem pewien, czy zasady poprawnie zrozumiałem, ale wyszło mi tak:
A – 3
B – 7
C – 2
D – 0
E – 1
F – 4
A = 3, B = 7, C = 2, D = 0, E = 1, F = 4
Proszę o dodatkowe wyjaśnienie zasad odnoszących się do rysunku. Chyba czegoś nie rozumiem.
Litery A, C i D na dole rysunku mają w zasięgu po trzy węzły, a więc mogą im odpowiadać co najwyżej trzy możliwe cyfry – 0, 1 lub 2. To determinuje konieczność przypisania tych cyfr do tej trójki liter. A co z literą E, gdy ona z racji sąsiedztwa dwóch węzłów musi być skojarzona z jedną z zajętych już wcześniej cyfr – 0 lub 1?
Literom A, C i D mogą odpowiadać cztery cyfry – 0, 1, 2, 3.
mp
A-3
B-7
C-2
D-0
E-1
F-4
Szyfrowanie dodaje pokropkom głębi analitycznej.
Czy za tydzień też będą szyfrowane?
Tak
mp
A3 B7 C2 D0 E1 F4
0-D; 1-E; 2-C; 3-A; 4-F; 7-B
Jeśli mi będzie wolno, to podzielę się moimi odkryciami. Są to dwa kryptarytmy należące do elity, bo każdy z nich ma tylko jedno rozwiązania. Tego typu zadania przyjemnie rozwiązuje się rozważając ograniczoną ilość warunków logicznych, bez sięgania po wspomaganie komputerowe. Wtedy można doznać tej prawdziwszej satysfakcji.
Pierwsze zadanie ma niewielki związek tematyczny z innym kryptarytmem, który tu niedawno temu przedstawiłem. Drugi natomiast wyniknął z rozmyślań nad tematem wampirów umoczonych w matematyczną definicję, która się też tutaj pojawiła.
Powyższy przejaw kryptopolityki jest ostatnim, który toleruję i uwalniam. Odtąd będę radykalnie apolityczny.
mp
Proszę o usunięcie komentarza @grgkh
Jeśli będę miał ochotę na tego typu politykowanie to wejdę na inne blogi Polityki.
Łamibloga odwiedzam odpoczywając od tego typu narracji.
Z góry dziękuję.
Tym razem ograniczam się do moderowania i zapowiedzi o przyszłym usuwaniu.
mp
Zadanie grghk:
Z politykami:
69143
90724
———
159867
Z wampirem :
467878
315058
———–
782936
@grgkh:
Noo, trochę trzeba popracować żeby uzyskać unikalne rozwiązania 🙂
Jednak polaryzacja poglądów spycha kunszt na drugi plan.
Można by powiedzieć, że opakowanie staje się ważniejsze od prezentu 😉
@apartado
@Gospodarz
@grgkh
Ja też uważam, że Trump i spółka robi, póki co, dobrą robotę ale zadanka grgkh
traktuję z poczuciem humoru i gdybym miał więcej czasu to odpowiedziałbym podobnie.
Stanowimy tutaj kilkunastoosobową grupę niszowców, których łączy zamiłowanie do łamigłówek.
Myślę, że przy odrobinie dystansu możemy od czasu do czasu rzucić jakiś dowcip,
nawet polityczny, bez sięgania po rewolwer i zamiast marszczenia brwi odpowiedzieć cietą a dowcipną ripostą bez zatracania miary co na tym blogu jest na pierwszym planie.
W ten sposób nie zmuszając Gospodarza bloga do wkraczania z nożyczkami 😀
W ostatecznosci przecież można skorzystać z prawa do milczenia 😉
B=7