Pokropka X

Pokropka jest łamigłówką kojarzącą się z czwórkowym systemem liczbowym – w diagramie występują bowiem, jak w tym systemie, tylko liczby z zakresu od zera do trójki. Przyczyna jest oczywista, jeśli przypomnieć reguły:
Należy narysować linię łamaną zamkniętą, czyli pętlę, łączącą niektóre węzły siatki kwadratowej, biegnącą liniami siatki i w żadnym węźle nie goszczącą dwukrotnie. Cyfra w kratce oznacza, ile jej boków powinno znaleźć się na pętli.

Japońscy główkołamacze zauważyli, że po usunięciu z środka jakiegoś węzła oraz odcinków łączących go z innymi węzłami – zamiast kwartetu kratek powstaje 4-krotnie większa „kratka”, czyli kwadrat 2×2 otoczony ośmioma odcinkami, a to pozwala rozszerzyć zakres cyfr do 7.

Taki pomysł zwiększania zakresu cyfr został jednak zarzucony ze względu na niejednoznaczności, pojawiające się przy usuwaniu węzłów sąsiednich i brzegowych. Dopiero po latach doczekał się reaktywacji w nieco innej formie: węzły siatki zastąpiono kratkami (pętla biegnie więc przez węzło-środki kratek), a w niektórych umieszczone są cyfry; co jednak najistotniejsze – teraz każda cyfra określa liczbę sąsiednich węzłów (lub sąsiednich kratek w wersji kratkowej). Możliwy jest więc zakres cyfr od 0 do 8.
Jako umiarkowany konserwatysta preferuję jednak pierwotny wariant pokropkowo-węzłowy. A ponadto w tym przypadku jest on wzbogacony o szyfrowanie.

Takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym – różne. Gwoli jasności: w lewym górnym rogu w zasięgu E są 2 czerwone węzły, a w zasięgu C – 4 (2 czerwone i 2 niebieskie). Inaczej mówiąc: sąsiednimi są wszystkie węzły oddalone od cyfry o co najwyżej pierwiastek z 2 (jednostką jest odcinek siatki między dwoma kolejnymi węzłami). Mimo szyfru zadanie jest łatwe. Trudne będzie za tydzień. W rozwiązaniu wystarczy podać wartości liter, a w wersji dla oszczędnych – tylko wartość litery B.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.