Dwie różnice
Generalna zasada jest następująca: n liczb naturalnych należy rozmieścić tak, aby między każdą parą dwu sąsiednich zachodziła jakaś zależność. Konkretne, pasujące do tej zasady proste zadanie polega na wpisaniu do poniższego rzędu kratek wszystkich liczb z zakresu od 1 do 9 w taki sposób, aby suma każdych dwu sąsiednich liczb była równa 3, 11 lub 13.
To szczególny przypadek ogólniejszej łamigłówki, w której sąsiednie pary powinny być liczbami pierwszymi. Wówczas jednak rozwiązań jest multum.
Kolej na danie główne, czyli niełatwe zadanie ze skoligaconymi parami.
W trójkątne pola należy wpisać 36 różnych liczb całkowitych dodatnich (cztery są już na swoich miejscach) tak, aby różnica między każdą parą liczb w sąsiednich, czyli mających wspólny bok polach była równa 4 lub 5.
Jako rozwiązanie wystarczy podać sumę czterech liczb, które znajdą się w żółtych polach.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Wydaje mi się, że jest tylko jedno rozwiązanie, w którym suma liczb w żółtych polach wynosi 82 (38 + 2 + 30 + 12)
Wpisane liczby to liczby od 1 do 41, z pominięciem 3, 4, 8, 20 i 39.
129476583
Suma 73
Rządek cyfr jest oczywiście OK.
mp
Właśnie miałem wpisać 73 (29+2+30+12), ale jeszcze to przemyślę 😉
Suma 82
82
38+2+30+12=82
38+2+30+12=82
Suma 82 (38 + 2 + 30 + 12).
Początkowo się zafiksowałem, że to mają być liczby od 1 do 36 i dopiero gdy doszedłem do sprzeczności, jeszcze raz przeczytałem treść zadania…
Wszystkiego najlepszego wszystkim łamigłówkowiczom z okazji Dnia Liczby Pi 🙂 Przy okazji chciałam polecić kilka stron, od których można zacząć dzień lub jako przerywnik w robocie. Pierwsza to primel:
https://converged.yt/primel/ Zgadujemy liczbę pierwszą. Najpierw trzeba strzelić, a potem zgodnie ze wskazówkami, jak w MasterMind. Co ciekawe, jak się dojdzie do wprawy, to 4 wersy przeważnie wystarczają.
Druga to wordle (zgadujemy angielskie słowo), trzecia – literalnie.fun (zgadujemy polskie słowo).
Ostatnia strona, trochę inna, bo nie bazująca na logice, lecz jednak ciut ciut na wiedzy o świecie, to worldle (world jak świat po angielsku), tym razem zgaduje się państwo po konturze. Ale są wskazówki, więc państwa można po prostu poszukać. Ja właściwie zawsze szukam palcem po mapie…
@Apartado
U mnie przy wyniku 73 były dwie 25 w diagramie. Ciekawa jestem, czy u Ciebie tak samo.
@OlaGM
Wynik 73 : tak, było dwa razy 25 (to przeoczenie zauważyłem później).
Systematyczne „podążanie za wzorcem” dawało chyba raczej wynik 91 (i też niestety jakieś powtórzenie).
73 to była taka wariacja na temat – tym dziwniejszy ten zbieg okoliczności.
Robię ręcznie po nitce do kłębka i wychodzi mi sprzeczność (powtórzenie liczby). Ale skoro Autor zadania milczy to znaczy, że rozwiązanie raczej istnieje 😉
Byczka nie ma. Proponuję dokładnie przeczytać treść zadania, bo być może coś zostało przeoczone.
mp
Odpowiedź: 82 (2, 12, 30, 38)
Pozdrawiam
Lepiej późno niż wcale :
https://zapodaj.net/plik-jFGemuIHsQ