Ibis
Poprzednio przedstawiłem grę z pingwinami (przypominam o mini-konkursie, który jeszcze trwa), a nieco wcześniej pingwiny gościły w łamigłówce.
Mniej znanych gier z tymi dostojno-śmiesznymi ptakami naliczyłem ponad 50. Są także… szachy pingwina. Nie żartuję, tak nazwał swój pomysł odmiany królewskiej gry szwedzki szachista Anders Eberfelt. Podstawowa zmiana jest jedna: ruch (posunięcie) każdej bierki, oprócz króla, polega na przestawieniu jej na dowolne puste pole, gońca także z białego na czarne lub odwrotnie. Pionka nie wolno tylko przenieść na pierwszą i ostatnią linię. Zbijanie, roszada i promocja pozostają bez zmian. Nasuwa się pytanie, czy w to się w ogóle da grać? Okazuje się, że tak; gra była nawet popularna przed kilku laty w amerykańskich klubach szachowych, choć traktowano ją z przymrużeniem oka. Pojawiła się w pierwszym wydaniu (1994) Encyclopedia of Chess Variants Davida Pritcharda. W następnych już nie, bo autor uznał ją za zbyt „dziką”. Istotnie, nietrudno zamatować czarnego króla, ale po drobnej modyfikacji siły się wyrównują i rozgrywkę można traktować całkiem serio. Wystarczy zastrzec, że szachować należy ruszając bierkę po bożemu. Warto spróbować, jak to działa.
Figury pingwina w szachach bajkowych, a właściwie w problemistyce bajkowej, nie ma. W ogóle szachowe ptaki są tylko dwa – ibis i flaming. Oba „fruwają” podobnie do skoczka (1,2), ale znacznie dalej: ibis – (1,5), flaming – (1,6). Ten drugi jest bezradny na 16 centralnych polach, z których ma wszędzie za blisko, by mógł wykonać ruch, więc działa tylko poza nimi. Ten pierwszy porusza się wyłącznie, jak goniec, po polach jednego koloru, ale dla niego niedostępne są cztery centralne pola.
Ptasie zadania bywają kuriozalne. Oto dwuchodówka z ibisem (obrócony skoczek). Może ktoś z Państwa się skusi i spróbuje ją rozwiązać.
Nie jest to typowe zadanie, lecz tzw. pat pomocniczy, czyli zaczynają czarne i obie strony dążą do zapatowania czarnego króla. Inaczej mówiąc, i białe, i czarne wykonują takie posunięcia, aby po drugim ruchu białych czarne nie miały się gdzie ruszyć.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
Oj, jak widać ma Pan konika na punkcie szachów 🙂 Zdjęcie jego jest więc mocno uzasadnione na tytułowej stronie Łamibloga (Łamiblogu?). Szkoda, że nie podzielam tej pasji… jak widzę zadanie szachowe to ciężko jest mi zmierzyć sie z nim, oj ciężko, mimo, że zadanie takie może tylko wykorzystywać atrybuty tej gry. Mam jakąś nieodpartą awersję 🙂 Za każdym razem muszę się mocno przełamywać 🙂
Czarne zaczynają od lądowania ibisem na polu e8. Następnie, po ruchu białych, pion przemienia się w ibisa. Potem, czarny ibis odfruwa na f3 i tam zostaje zadziobany przez białego ptaka.
Po tej akcji czarny król zostanie unieruchomiony.
np.
Ic8 g8H
Id3 Ha8#
To mat pomocniczy, a nie pat.
Przy okazji: zadanie ma drobny feler – dwa rozwiązania.
mp
Czarny Ibis skacze na E8
Biały pion na F8 i zmienia się w Ibisa 🙂
Czarny Ibis na F3
Biały Ibis bije czarnego na F3 blokując czarnego króla
pat :-))))
Zabawne zadanko 🙂
Jakoś się przemogłem:
c: d3-e8
b: g7-g8 i promocja na ibisa
c: e8-f3
b: g8 bije na f3
PAT
Brawo Wiązie! To się nazywa „rodzić w bólach” 🙂
mp
Oj, panie Marku, musiałem drugi raz się zmagać sam ze sobą! 🙂
Drugie rozwiązanie:
c: d3-c8
b: g7-g8 promocja na gońca
c: c8-b3
b: g8 bije b3
PAT
Tak z ciekawości: to które rozwiązanie było tajemnica dla Pana? To z promocją na ibisa czy gońca?
To z gońcem odkryłem później, bo jest jakby mniej oryginalne
mp