Ibis

Poprzednio przedstawiłem grę z pingwinami (przypominam o mini-konkursie, który jeszcze trwa), a nieco wcześniej pingwiny gościły w łamigłówce.

Mniej znanych gier z tymi dostojno-śmiesznymi ptakami naliczyłem ponad 50. Są także… szachy pingwina. Nie żartuję, tak nazwał swój pomysł odmiany królewskiej gry szwedzki szachista Anders Eberfelt. Podstawowa zmiana jest jedna: ruch (posunięcie) każdej bierki, oprócz króla, polega na przestawieniu jej na dowolne puste pole, gońca także z białego na czarne lub odwrotnie. Pionka nie wolno tylko przenieść na pierwszą i ostatnią linię. Zbijanie, roszada i promocja pozostają bez zmian. Nasuwa się pytanie, czy w to się w ogóle da grać? Okazuje się, że tak; gra była nawet popularna przed kilku laty w amerykańskich klubach szachowych, choć traktowano ją z przymrużeniem oka. Pojawiła się w pierwszym wydaniu (1994) Encyclopedia of Chess Variants Davida Pritcharda. W następnych już nie, bo autor uznał ją za zbyt „dziką”. Istotnie, nietrudno zamatować czarnego króla, ale po drobnej modyfikacji siły się wyrównują i rozgrywkę można traktować całkiem serio. Wystarczy zastrzec, że szachować należy ruszając bierkę po bożemu. Warto spróbować, jak to działa.

Figury pingwina w szachach bajkowych, a właściwie w problemistyce bajkowej, nie ma. W ogóle szachowe ptaki są tylko dwa – ibis i flaming. Oba „fruwają” podobnie do skoczka (1,2), ale znacznie dalej: ibis – (1,5), flaming – (1,6). Ten drugi jest bezradny na 16 centralnych polach, z których ma wszędzie za blisko, by mógł wykonać ruch, więc działa tylko poza nimi. Ten pierwszy porusza się wyłącznie, jak goniec, po polach jednego koloru, ale dla niego niedostępne są cztery centralne pola.

Ptasie zadania bywają kuriozalne. Oto dwuchodówka z ibisem (obrócony skoczek). Może ktoś z Państwa się skusi i spróbuje ją rozwiązać.

Nie jest to typowe zadanie, lecz tzw. pat pomocniczy, czyli zaczynają czarne i obie strony dążą do zapatowania czarnego króla. Inaczej mówiąc, i białe, i czarne wykonują takie posunięcia, aby po drugim ruchu białych czarne nie miały się gdzie ruszyć.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.