Wezyr bis
Jako figura szachowa wezyr rzadko pojawia się w zadaniach i zwykle są one skomplikowane, z udziałem innych bajkowych figur. Poniższe jest modyfikacją upraszczającą jedno z nich, ale też nieco nietypową, bowiem to czterochodówka i mat pomocniczy. Wezyry na diagramie są odwróconymi wieżami. Każdy ustępuje aktywnością nawet królowi, bowiem rusza się tylko o jedno pole w wierszu lub kolumnie, czyli atakuje co najwyżej 4 sąsiednie pola.
Przypomnę, że mat pomocniczy to zadanie dla czarnych „samobójcze”, bowiem do zamatowania czarnego króla dążą obie strony, czyli ruchy czarnych powinny być najgorszymi z możliwych.
Zaczynają czarne, potem następuje odpowiedź białych i taki dwuetapowy cykl powtarza się czterokrotnie, a jego zakończeniem, czyli czwartym ruchem białych jest zamatowanie czarnego króla, który cały czas wraz ze swoją skromną ekipą i oczywiście przy wsparciu białych dąży do tego, aby dostać mata. Jak to się dzieje? – oto niełatwe pytanie, więc na udzielenie odpowiedzi odważą się zapewne tylko najwytrwalsi.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
1.Kg1-g2 Kb4-c4
2.Kg2-f3 WEe2-f2 +
3.Kf3-e4 WEf2-f3
4.WEe6-e5 WEf3-f4 X
WE to oczywiście wezyr
Być może moja opinia jest przedwczesna, pochopna, nieuzasadniona i generalnie nie na miejscu, ale to się nie da.
Gdyby jeszcze ten samotny, biały pion szedł w dół to byłyby może jakieś koncepcje i perspektywy.
(Już nawet nie wspomnę o tym, że przez to odłożyłem na bok kwestię rozmieszczania wezyrów na wszystkich możliwych układach pentomina w prostokącie 5×12.)
1. Kg2 Kc4
2. Kf3 Wf2
3. Ke4 Wf3
4. We5 Wf4X
Łatwiejsze niż myślałem 😉
1. Kg2 Kc4
2. Kf3 @f2+
3. Ke4 @f3
4. @e5 @f4 mat
Najlepiej chyba po prostu wymyślić sobie tego mata… i potem kombinować, jak do niego dojść, przy czym trzeba uważać, bo jest pewien konflikt marszrut białego Wezyra i czarnego Króla. No ale po kolei:
…. Kg2
Kc4 Kf3
Wf2+ Ke4
Wf3 We5
Wf4x
Nie jestem mistrzem kompozycji, ale pod wpływem Wezyra bis pomyślałem o wersji z wezyrową. Wyjaśniam: wezyr porusza się jak wieża-inwalidka, a wezyrowa – jak ciężko chory goniec. Na diagramie oznaczyłem wezyrową iksem.
https://images92.fotosik.pl/508/85c253cb21f04c30med.jpg
Zadanie dokładnie to samo: mat pomocniczy w czterech ruchach.
W pierwszej wersji wezyrowa z f1 stała na d1, ale kolega-szachista stwierdził, że on tu tylko przechodził i nie wie o co chodzi, więc przesunęliśmy wezyrową na f1 i… chyba wyszło banalne zadanie…
Wytrwali w zdradzie.
1. Kg1-g2 , Kb4-c4
2. Kg2-f3 , We2-f2+
3. Kf3-e4 , Wf2-f3
4. We6-e5 , Wf3-f4 mat