Wezyr

Wezyr był dawno temu w Łamiblogu wzmiankowany, ale nie gościł w całej okazałości. Chodzi oczywiście nie o bliskowschodniego dostojnika, tylko o figurę, pojawiającą się w tzw. szachach bajkowych. To słaba figura, słabsza nawet od króla, bo rusza się tylko o jedno pole w wierszu lub kolumnie, czyli atakuje co najwyżej 4 sąsiednie pola. W zadaniach szachowych oznaczany jest jako odwrócona wieża, ale w tej roli pojawi się w następnym wpisie. Tym razem będzie typowo łamigłówkowo, więc wezyry są szarymi kółkami.
Na diagramie należy rozmieścić grupę wezyrów – jak liczną, to się okaże po rozwiązaniu – tak, aby żadne dwa się nie atakowały, czyli nie stały na sąsiednich polach. Kluczem do tego jest parcelacja diagramu i kolory działek. Każdy kolor oznacza liczbę pozostawionych w danej działce nieatakowanych pól: biały – 0 (wszystkie pola są atakowane), żółty – 1, niebieski – 2.
Przykład

Zadanie

W przykładzie krzyżyki oznaczają oczywiście pola nieatakowane, czerwone kółeczka – atakowane. W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę wezyrów na obu przekątnych diagramu.

PS (z soboty na niedzielę): byłoby lepiej zadać pytanie: ile rozwiązań ma to zadanie?

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.