Ślizgawki
Zaczął się na dobre sezon rowerowy. Przynajmniej dla mnie i – jak zwykle po przerwie – „wywrotowo”. Szarżowałem na Drodze Pienińskiej, gdzie zima dłużej trzyma i miejscami droga jest jeszcze lodowiskiem, więc o wywrotkę nietrudno – co też nastąpiło. Na szczęście przewróciłem się na skały w dobrą stronę, czyli nie do Dunajca, co mogłoby spowodować przynajmniej dłuższą przerwę w blogowaniu. „Stary i głupi” – skomentowała moja druga połowa i chyba miała rację w przypadku obu epitetów (dawniej akceptowałem tylko ten drugi).
A teraz łagodnie, czyli prawie nie zmieniając tematu, przejdę do łamigłówek. Od paru dni wpadam w poślizg w domu. Rozwiązuję i próbuję układać modne ostatnio w Japonii zadania zwane lodowiskiem – pomysłowe, wyszukane i często niełatwe, więc popularne głównie wśród smakoszy. Przypominają labirynty – takie z komplikacjami, ale bez przesady.
Na diagramie należy oznaczyć drogę, wiodącą od wejścia do wyjścia (czerwone strzałki), wędrując jak wieża szachowa, czyli w wierszach i kolumnach. Niektóre pola są szare i tworzą wielokąty – lodowiska, na których wpada się w poślizg. Znaczy to, że droga na lodowisku, czyli na żadnym szarym polu, nie może zmienić kierunku; zakręty możliwe są tylko na białych polach. Na lodzie droga może jednak przecinać samą siebie, natomiast w żadnym białym polu nie może gościć dwukrotnie. Ponadto droga musi przejść przez każde lodowisko (wielokąt), ale nie musi gościć w każdym polu diagramu.
Szare strzałki to fragmenty szukanej trasy z zaznaczonym kierunkiem ruchu, czyli jakby „podpowiedzi”.
Przykład:
Proponuję dwa zadania – pierwsze niezbyt trudne. A drugie?
Gdyby ktoś chciał się pochwalić rozwiązaniami, to wystarczy podać liczbę zakrętów (na śniegu) i skrzyżowań (na lodzie).
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
1) 19 zakrętów i 1 skrzyżowanie
1) 24 zakręty i 1 skrzyżowanie
http://i.imgur.com/fzXKn.jpg
W pierwszym, łatwym zadaniu: 18 zakrętów 1 skrzyżowanie. Ale nie jestem pewien czy to jedyne rozwiązanie, gdyż zgodnie z regułami można by ominąć kilka pól, na co się nie zdecydowałem, ponieważ było to pole ze strzałką.
Strzałki są fragmentami szukanej trasy,czyli rozwiązania, czyli nie można ich omijać – chyba że szukamy czegoś innego :).
Liczba zakrętów (18) nie jest poprawna.
mp
Oto odpowiedź na drugie, jak się okazuje jeszcze łatwiejsze zadanie:
20 zakrętów
1 skrzyżowanie.
Pozdrawiam 🙂
Co się tyczy pierwszego zadania (teraz zauważyłem odpowiedź na mój komentarz) to najzwyczajniej w świecie mam problemy z liczeniem do 19. Na to wygląda. 19 zakrętów, 1 skrzyżowanie.
Właśnie zerknąłem w poszukiwaniu nowego wpisu i… Patrzę na to drugie zadanie… Lewy górny róg jak na razie wydaje się zupełnie niedostępny 🙁 co prawda patrzę tylko minutkę na to zadanie dopiero, ale wygląda to na sztuczke jakąś, magiczną.
Nie doczytalem,że droga nie musi przechodzić przez każde pole.
„A drugie?” A drugie jeszcze prostsze 🙂
Obydwa zadania są o podobnym stopniu trudności, czyli niezbyt trudne:
1) liczba zakrętów: 19;
liczba skrzyżowań: 1.
2) liczba zakrętów: 24;
liczba skrzyżowań: 1.
Zdarzenie z Drogi Pienińskiej pokazuje, że znacznie większym wyzwaniem, w porównaniu z powyższymi zadaniami, jest jazda rowerem (bez odpowiednich opon) po oblodzonej drodze. Tutaj, oprócz umiejętności (prawie cyrkowych) panowania nad rowerem, potrzebne jest też szczęście, aby w razie popełnienia błędu nie wystąpić np. w roli „Marzanny”.
🙂
mp
Po krotkiej przymiarce oba zadania okazaly sie calkiem proste i przyjemne:
1/ 1 i 19
2/ 1 i 24
a
Zad. 1 Liczba zakrętów 19, skrzyżowań 1
Zad.2 zakręty 19, skrzyżowania 1
W drugim na pewno także 19?
mp
Tak to wygląda na rysunku
http://pokazywarka.pl/b5dk30/
W tym drugim, jeszcze łatwiejszym, jak się okazuje, przegapiłem jedno lodowisko. Czyli 24 zakrętów, 1 skrzyżowanie. Z 20 zakrętami raczej nie da się przejść tej trasy.
Do Antypa.
W drugim rozwiazaniu jest zakret na szarym polu.
a
Zaczerpnięte ze „Słownika Mitów i Tradycji Kultury” Władysława Kopalińskiego:
„Wszyscy pragną żyć długo, ale nikt nie chce być starym”.
Takich i innych perełek jest w Słowniku mnóstwo.