Ślizgi bis
Trochę się jeszcze poślizgamy, jeśli oczywiście ktoś lubi i ma ochotę. Skorzystamy z ostatnich podrygów zimy; wszak następne zlodowacenie dopiero mniej więcej za 9 miesięcy – może będzie nim znajdujący się w Majowym programie koniec świata (21 grudnia).
Prawdziwym pretekstem do bisu jest jednak to, że poprzednio o japońskim lodowisku napisałem: „pomysłowe, wyszukane i często niełatwe”, a tymczasem oba zadania okazały się proste jak sopel. Pora zatem na twardsze orzechy. Moim zdaniem przynajmniej jeden jest twardy jak lód. A jeśli tak, to który zdaniem Państwa?
Przypominam, że instrukcja obsługi lodowiska oraz przykład są w poprzednim wpisie.
Jako rozwiązania wystarczy podać liczbę zakrętów na białych polach (śnieg) i skrzyżowań na szarych (lód).
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
Nie wiem jak pierwsze, bo wychodzę na ważkie spotkanie, ale mając 10 minut przerwy przed ważkim spotkaniem znalazłem taką oto odpowiedź na drugie zadanie:
16 zakrętów
4 skrzyżowania
W takim razie moja bezwzględna, twarda logika pozwala mi również odpowiedzieć na pytanie pozakonkursowe: twarde jak lód musi być zadanie pierwsze.
Trudno mi powiedzieć, która jest łatwiejsza… obie zagadki rozwiązuje się jak po sznurku. Rzadko zdarza się ‚jeśli to, to tamto’. No może w drugim miałem dwa takie rozwidlenia, a w pierwszym chyba tylko jedno.
Zadania tego typu jakoś łatwo mi idą, tak jak swego czasu geometria wykreślna, praktycznie w głowie zadania się same rozwiązywały. Ale muszę przyznać, że były deczko trudniejsze od tych z poprzedniego wpisu.
http://img18.imageshack.us/img18/8963/slizg.png
Pierwsze troszkę trudniejsze od drugiego, ale tylko troszkę trudniejsze. Podobnie jak Wiąz, mam łatwość do takich zadań:
1: 24 zakręty 4 skrzyżowania
2: 16 zakrętów 4 skrzyżowania
Nie wątpię, że rozwiązania są poprawne, ale czy w drugim zakrętów jest na pewno 16?
mp
PS jeśli się chwilkę zastanowić, to nietrudno dojść do wniosku, że w zadaniu 2 liczba zakrętów musi być nieparzysta.
1) zakręty – 24
skrzyżowania – 4
2) zakręty – 17
skrzyżowania – 4
Twardość zadań jest taka jak twardy jest lód wiosną, czyli niewielka. A z tych dwóch rekreacyjnych łamigłówek pierwsza wydaje mi się bardziej złożona.
Mówiąc rekreacyjna (niezbyt trudna) łamigłówka mam na myśli rozwiązywanie zadania na kartce papieru. Natomiast, gdybym miał rozwiązać zadanie w głowie, to byłoby to dla mnie nie do wykonania.
Po rozwiązaniu japońskich lodowisk z tego i z poprzedniego wpisu mam wrażenie, że twardym orzechem byłoby ułożenie twardego orzecha.
1) 24 zakręty, 4 skrzyżowania
2) 17 zakrętów, 4 skrzyżowania
1. 24 – 4
2. 17 – 4
Oba zadania umiarkowanie trudne. Na miano twardych orzechow moim zdaniem nie zasluguja.
Pierwsze nieco trudniejsze
a
Zad. 1.
24 zakręty i 4 skrzyżowania
Zad. 2. (łatwiejsze)
17z + 4s
Zgadza się 🙂 17 zakrętów 🙂 a chwila zastanowienia bez problemu wystarcza by dojść do wniosku, że jeżeli strzałki są w układzie, który zmienia kierunek trasy o 90 st. to liczba zakrętów musi być nieparzysta 🙂
Pozdrawiam 🙂