Miodowo krytycznie

„Zębaty” sześciokąt foremny złożony z 61 małych sześciokątów jest miejscem akcji Wysp miodowych – łamigłówki wymyślonej w roku 1999 przez węgierskiego matematyka i psychologa László Merő. Ściśle rzecz biorąc, chodzi o podstawową wersję tej łamigłówki, bo bywają odmiany, różniące się od oryginału niektórymi parametrami. Łamigłówka nie jest zbyt popularna, bowiem jej rozwiązywanie jest zwykle mocno zagadkowe, a logiczne nie za bardzo, choć próbowanie i błądzenie ma w tym przypadku sporo uroku. W Łamiblogu Wyspy gościły już niespełna 12 lat temu, więc tylko zwięźle przypomnę instrukcję obsługi.
Niektóre pola diagramu są zaszarzone, a trzeba zaszarzyć jeszcze kilka lub kilkanaście następnych tak, aby pozostałe utworzyły sześć odrębnych wysp – każda powinna składać się z sześciu jasnych pól. Rzec by można, celem jest pojawienie się piaszczystego archipelagu – jak w poniższym przykładzie.

Powracam do Wysp, bo jeden z najaktywniejszych tutejszych komentatorów Antyp1958, zaskoczył mnie informacją, dotyczącą związanego z tą łamigłówką tzw. podzbioru krytycznego. Chodzi o najmniejszą część danego zbioru, której znajomość umożliwia przy określonych warunkach odtworzenie pełnego zbioru. Żaden podzbiór mniejszy od krytycznego nie wystarcza do rekonstrukcji całości. Na przykład w przypadku sudoku podzbiór krytyczny stanowi 17 cyfr umieszczonych na początku w diagramie. Inaczej mówiąc, ujawnienie na starcie 17 odpowiednio rozmieszczonych cyfr teoretycznie wystarcza, aby rozwiązać zadanie, czyli wpisać 64 pozostałe. „Teoretycznie”, bo w praktyce większość takich zadań sudoku jest diabelnie trudna, właściwie nie do rozgryzienia bez komputerowego wsparcia.
W Wyspach miodowych do zaszarzenia jest 61-36=25 pól. Ile z nich tworzy podzbiór krytyczny, czyli ile co najmniej trzeba ujawnić na początku, by prowadziły do unikalnego rozwiązania? W przypadku sudoku podzbiór krytyczny stanowi 17/81=21% pełnego zbioru. Gdyby zachować tę proporcję, to w Wyspach należałoby zaszarzać na początku nie mniej niż 5 pól, a ściślej 5 i ćwierć. Antyp1958 postanowił to sprawdzić, pisząc odpowiedni program. Rezultat potwierdził przewidywania, ale patrząc na poniższy przykład zadania z ujawnionymi pięcioma szarymi polami trudno uwierzyć, że rozwiązanie jest tylko jedno, czyli jest tylko jeden sposób zaszarzenia jeszcze 20 pól tak, aby pozostało sześć 6-polowych wysp.

Rozwiązanie tego zadania na piechotę wydaje się prawie niemożliwe, ale gdyby komuś się udało, to proszę o podanie współrzędnych 20 zaszarzonych pól, korzystając z liter przy brzegu diagramu (wstępnie zaszarzone pola – a5, b6, d8, e9, i1). Przynajmniej równie cenne będą uwagi dotyczące sposobu rozwiązywania.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.