Polityka z indyka

Można powiedzieć, że polityka ma sporo wspólnego z łamigłówkami, ale są to łamigłówki zupełnie innego rodzaju niż te pojawiające się w „Łamiblogu”, a – co być może istotniejsze – nie takie, których rozwiązania są znane i jedyne. Okazuje się jednak, że incydentalnie zdarzają się spotkania typowych łamigłówek z polityką. Ostatnio przypomniałem sobie o jednej z nich po przeczytaniu informacji, że Turcja zamierza promować zmianę anglojęzycznej nazwy kraju z Turkey na identyczną z oryginałem – Türkiye. Oczywiście dlatego, że „turkey” to po angielsku „indyk”, a Turków obraża powiązanie ich ojczyzny z ptakiem, który Anglosasom kojarzy się z osobą przegraną, głupią lub śmieszną i z którym Amerykanie obchodzą się incydentalnie, ale oficjalnie i generalnie – bardzo brutalnie.
Oto przed 30 laty na pierwszych mistrzostwach świata w rozwiązywaniu łamigłówek zorganizowanych w Nowym Jorku pojawiło się zadanie, które wywołało kameralny skandal polityczny. Tytuł zadania – „Cutting of Turkey” – brzmiał na pozór niewinnie i Amerykanom kojarzył się jednoznacznie z czynnością dożynkowo-narodową. Problem w tym, że w mistrzostwach uczestniczyła reprezentacja Turcji i na spotkaniu wstępnym, gdy omawiano zaprezentowany ogólnie zestaw zadań, doszło do niezwykle ostrego protestu kapitana drużyny tureckiej. Był nim znany turecki tłumacz Nevzat Erkmen, który kipiąc z oburzenia zasugerował organizatorom prowokację. Chodziło oczywiście nie o samo zadanie, tylko o jego tytuł. Pamiętam, że początkowo, jak większość międzynarodowego audytorium, sądziłem, że Nevzat żartuje, ale gdy mówił coraz głośniej i z coraz większą złością, wszyscy zdali sobie sprawę, że traktuje „cięcie Turcji” śmiertelnie serio. Na szczęście sprawa przycichła i do poważniejszego konfliktu amerykańsko-tureckiego nie doszło.
A zadanie było takie:

Nietrudno się domyślić, że indykokształtny diagram należy podzielić wzdłuż oznaczonych linii przerywanych na dwie części o takim samym kształcie i wielkości. Gdyby ktoś chciał się pochwalić rozwiązaniem, może skorzystać z liter i cyfr przy brzegu, które wyznaczają współrzędne skrzyżowań linii.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.