Sztywno, czyli uwolnić białego

To, że Łamiblog jest już nastolatkiem, a ściślej – przed miesiącem stuknęło mu 14 lat – dociera do mnie, gdy zastanawiam się, czy rodzaj zadania, który zamierzam zaprezentować, już się tu kiedyś nie pojawiał. Pamięć jest zawodna, więc próbuję sięgać do przeszłości korzystając z wyszukiwarki i jakiegoś charakterystycznego dla danego tematu słowa-klucza. Przed dzisiejszym wpisem takim słowem było „sztywno” jako część zwrotu „sztywno połączone”. Klucz pasował, bo okazało się, że bliźniacza łamigłówka gościła w Łamiblogu, i to całkiem niedawno – 7 marca tego roku. Widocznie szalejący – gdy szykowałem ten wpis – halny skutecznie wywiał mi ją z głowy. A skoro tak, to instrukcja sprzed siedmiu miesięcy wymaga tylko drobnych zmian.
Na szachownicy 5×5 ustawiono dziewięć pionków – jeden biały otoczony przez osiem czarnych – jak na rysunku z lewej strony. Przesuwając je, należy „uwolnić” białego, czyli doprowadzić do takiego ustawienia, jak na rysunku z prawej.

Dozwolone jest przesuwanie pionków w obrębie planszy, jednak tylko parami – tak, jakby oba były ze sobą „sztywno połączone”. Ponadto każdą utworzoną ad hoc parę wolno przesunąć tylko w tym rzędzie (wierszu lub kolumnie), w którym znajdują się dwa tworzące ją pionki, czyli w kierunku wyznaczonym przez łączącą je wirtualną linię.
Docelowe ustawienie trzeba uzyskać, wykonując jak najmniej ruchów. W jaki sposób?
Przykłady zapisu ruchów: b3G (pionki b3 i b4 trafiają na pola b4 i b5); c3P (pionki c3 i d3 wędrują na d3 i e3). Duże litery D, G, L, P oznaczają oczywiście kierunki przesunięć.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.