Wieżoskoczki

W komentarzu do wpisu Nieregularnie nie konno Esteon zadał tzw. dobre pytanie: „ile jest kombinacji ustawienia 8(9?) wieżoskoczków na szachownicy? (pewnie o tym już było, ale nie pamiętam)”.

Pytanie jest dobre, bo ja również nie pamiętam, aby odpowiedź pojawiła się w Łamiblogu; mało tego – nie pamiętam, aby pojawiła się gdziekolwiek (jeśli dobrze rozumiem pytanie).

Pierwszy raz stykam się z określeniem „wieżoskoczek” (całkiem przyjemne). Rozumiem, że chodzi o figurę, którą można wykonywać takie ruchy, jak wieżą i skoczkiem, czyli sytuacja podobna, jak w przypadku hetmana, łączącego w sobie ruchy wieży i gońca. W problemistyce szachowej taka figura zwana jest cesarzową, natomiast w grach (odmiany szachów) – najczęściej kanclerzem. Rozumiem też, że w pytaniu chodzi o liczbę różnych ustawień największej liczby wieżoskoczków na szachownicy (8×8) w taki sposób, aby żadne dwa wzajemnie się nie atakowały.

Od dawna znane są odpowiedzi na analogiczne pytania dotyczące wież i skoczków, natomiast ustawienia wieżoskoczków analizował w latach 30. XX w. znany brytyjski problemista Thomas Dawson, ale niezbyt skutecznie – ograniczył się do małych plansz. Jego zmagań, o ile wiem, nikt dotąd nie kontynuował. Czyżby problem był tak trudny obliczeniowo, czy może tak mało interesujący?

6 wieżoskoczków stoi na szachownicy 6×6 bezpiecznie, czyli nie atakując się nawzajem.

Proszę wykonać trzy ruchy trzema wieżoskoczkami – w tym przynajmniej jeden konikowy – tak, aby powstało inne bezpieczne ustawienie.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.