Wieża ożywiona
Wieża jest jedyną „martwą” bierką szachową. Wszystkie pozostałe są „trochę żywe” – intuicyjnie wyczuwa się w nich, dzięki nazwom, cechy antropo- lub – w przypadku skoczka – zoomorficzne. Hetman jest ludzki ze względu na nazwę, ale nie tylko – także dlatego, że łączy ruchy martwej wieży i żywego gońca. Podobnie wspomniana w poprzednim wpisie figura bajkowa – wieżoskoczek, to jakby sposób na ożywienie wieży przez dodanie jej ruchu skoczka. O wieżoskoczku, czyli o cesarzowej vel kanclerzu – takie są fachowe określenia tej figury – już kiedyś wspominałem, ale krótka reaktywacja nie zaszkodzi.
W czasach, gdy umiejętność gry w szachy na wysokim poziomie nobilitowała, a dobrego szachistę uważano za nie lada figurę, śmiałe próby zmodyfikowania królewskiej gry były dość częste i daleko posunięte. Wieżoskoczka próbowano przemycić na szachownicę kilkakrotnie. Orędownikiem tego pomysłu był m. in. przed 90 laty mistrz świata Capablanca. Wcześniej, pod koniec XIX w., organizowano nawet turnieje na szachownicach 9×9, z udziałem wieżoskoczka-kanclerza i dodatkowego pionka po każdej stronie. Częściej jednak nowa figura pojawiała się jako cesarzowa w zadaniach. Oto jedno z nich, dwuchodówka, ale nie taka zwykła:
To tzw. mat pomocniczy w dwóch posunięciach. Przypomnę, na czym polega ten rodzaj zadania.
Zaczynają czarne, a matują białe w drugim posunięciu. Szkopuł w tym, że obie strony dążą do zamatowania czarnego króla – łącznie z tym królem-samobójcą. Inaczej mówiąc, rozwiązanie polega na wykonaniu czterech „bezstronnych” posunięć (czarne-białe-czarne-białe), po których zaatakowany czarny król nie będzie miał drogi ucieczki.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
Wystarczyłby poziomy wieżoskoczek prawoskoczny (tzn. atakujący tylko w wierszach i skokiem konia na prawo 😉 )
1. Wg5 – Kf3
2. e5 – WSd6 i… mat.
Wynika z tego, że Król nie miał skłonności samobójczych. Król został zdradzony.
Zastanawiam się tylko, czy skoczka rzeczywiście można nazwać prawoskocznym (prawoskrętnym?)…
Prawoskocznym? Czemu nie? Neologizm, ale zbudowany poprawnie. Trzeba by jednak wyjaśnić, co to znaczy, bo zależnie od opisu ruchu skoczek może trafić na to samo pole skręcając w prawo lub w lewo.
mp
1)… Wg1-g5
2) Ke3-f3 e6-e5
3) WSe4-d6 mat
nie znam się aż tak na szachach.. czy można atakować króla królem? jeśli tak to:
czarna wieża g1 –> g6
biały król e3 –> f4 mat
„Biały i czarny król nie mogą stać na sąsiednich polach” (podstawowa reguła).
mp
1. .. Wg1-g5
2. Ke3-f3 e6-e5
3. ‚WS’e4-d6X
To będzie chyba
… Wg1g5
Ke3f3 e6e5
(WS)e4d6#
Pozdrawiam
Piotr