Gra w Lund
Jak związać rocznicę bitwy pod Grunwaldem z łamaniem głowy? Najprościej zorganizować konkurs historyczny – takich imprez bywało sporo, także ogólnopolskich, jak w tym roku. Można też wydać grę planszową – strategiczną, a więc wymagającą także logicznego myślenia. Gier grunwaldzkich pojawiło się ostatnio kilka. Niestety, ich słabą stroną (przynajmniej niektórych i przynajmniej dla mnie) jest sprytny scenariusz, uniemożliwiający odwrócenie biegu historii. Sprytny dlatego, że gra nie dotyczy samej bitwy, tylko przygotowań do niej.
Podejrzewam, że gdyby Anglicy mieli swój Grunwald, to jakaś brytyjska gazeta zaproponowałaby konkurs na utworzenie anagramu z nazwy BATTLE OF GRUNWALD – oczywiście takiego, którego sens byłby bliski bitwie. Podobne zabawy słowne są wśród niektórych nacji popularne (zwłaszcza w językach z ubogą fleksją). W czasopismach angielskich trafiają się nawet mini-rubryczki z anagramami-komentarzami z-do nazwisk, nazw, tytułów itp. Pamiętam przykład sprzed paru lat z Daily Mail:
Tony Blair MA – Abnormality (nienormalność; MA odpowiada mniej więcej naszemu mgr).
Trafiały się także bitwy:
The Battle of Trafalgar – Ah, better flag aloft, tar! (ach, lepiej flagę do góry, marynarzu!).
The Battle of Hastings – Not the best fight, alas (nie nalepsza walka, niestety).
Nie przykładałem się zbytnio do sensownego zanagramowania zwrotu BITWA POD GRUNWALDEM, więc wyszło mi tylko coś takiego, podpisanego inicjałami:
DWA DNI WARTE BLOGU. MP.
Może komuś z Państwa uda się utworzyć jakiś ciekawszy anagram i choć trochę kojarzący się z bitwą.
A tymczasem proponuję pogłówkować nad dziwnym kryptarytmem:
Jak to ugryźć – to także zagadka; podpowiem tylko, że system jest dziesiętny.
W rozwiązaniu wystarczy podać, jaka liczba odpowiada słowu LIPIEC.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
15*1916=28740.
Należy zwrócić uwagę na kolor cyfr. Czerwone cyfry pozostają bez zmian, a czarne zmieniamy na inne. Rozwiązanie jest jedno.
LIPIEC = 287834
Litery i cyfry potraktowalem jako znaki hurtem i rozwiazywalem jak zwykly kryptarytm. Bylo ciezko dopoki nie domyslilem sie, ze czerowne cyfry nie zmienia sie:
28740 : 1916 = 15.
Sprytne.
a
211155
Wyszło mi coś do śmiechu, również z inicjałami szanownego gospodarza 🙂
GRANDE WITOLD (UBAW M.P.)
Hmmm, moje rozumowanie było następujące:
po rozwiązaniu działania zobaczyłem, że jednej cyfrze odpowiadaja dwie litery i ta właśnie cyfra jest czerwona. Zauważyłem, że jest jeszcze jedna cyfra czerwona, ale w rozwiązaniu przypada jej tylko jedna litera. Wniosek? tej cyfrze musi odpowiadać litera ‚E’, której brakuje w zadaniu aby podać rozwiązanie.
Czyżby można było wysnuć jeszcze jakieś inne wnioski?
Wychodzi na to, że tak i niestety autor miał co innego na myśli 🙁
Wiązie, ale to jest jednak kryptarytm, choć trochę nietypowy, a w kryptarytmie takim samym literom powinny odpowiadać jednakowe cyfry, a różnym – różne. Trzeba sobie tylko jakoś poradzić z równoczesną obecnością w zadaniu liter i cyfr. Wydawało mi się, że nie będzie to takie trudne, okazuje się jednak, że jest (choć są już dwa poprawne rozwiązania).
m
Mogę się pokusić o jeszcze jedno rozwiązanie, ale nie podoba mi się ono, choć reguła jest prosta do wyrażenia – czerwone cyferki to literki rozwiązania:
211175
Chyba wiem w czym rzecz 🙂 powiązałem zadanie ze sposobem podania jego odpowiedzi. Jak tylko znajde chwilkę zastanowie sie jeszcze raz 🙂
Dzieki za podpowiedz, a ja myslalem, ze to jakies bardziej ‚logiczne’ zadanie, czyli kryptarytm, ale jakby inny 🙂 :)wszak napisano: ‚dziwny kryptarytm’ tylko ta dziwnosc jest inna niz myslalem. Bede główkował w takim razie dalej:)
Ciężko ułożyć coś sensownego, a w dodatku związanego z wyrażeniem Bitwa pod Grunwaldem.
Wyszło mi coś takiego:
BUTNI, DAM (wam) PO GARDLE. W.W.
Ostrzeżenie dla Krzyżaków, wysłane przez Witolda Wielkiego, księcia litewskiego przed bitwą.
Hmmm, nie mam już za bardzo czasu na to (zmitrężyłem go już nadto) ale trudno jest mi wpaść na to jak powiązać literę ‚E’, bo jeśli uznać, że wyraz ‚LIPIEC’ należy do zadani (a chyba tak, skoro w samym kryptarytmie go nie ma) to logiczne wydają mi się moje dwa poprzednie rozwiązania. Niestety na autorskie nie starcza mi już ani sił ani czasu 🙁
Zadanie okazało się dla mnie zbyt trudne 🙂
Retoryczne pytanie-podpowiedź do wszystkich, którzy nie mogą poradzić sobie z kryptarytmem:
A gdyby zamiast liter i cyfr były jakieś enigmatyczne znaki, np. chińskie (oczywiście identyczne znaki tam, gdzie są jednakowe litery lub jednakowe cyfry)?
Nadesłane rozwiązania uwolnię jutro wieczorem.
mp
BITWA POD GRUNWALDEM
WTEM WPADLI DRAGONI UB
Pozdrawiam
zuka
287834
🙂 to zadanie to niezły test na inteligencję! Niby cyferka ale jakby nie ta:)
Widać od razu, że ta literka E to 10 cyfra brakująca w kryptarytmie…
Mam nadzieję, że znajdę czas na pogłówkowanie nad tym 🙂
:):) Uśmiech mi z twarzy nie schodzi jak sobie pomyślę o tym zadaniu :):) jak dla mnie numer pierwsza klasa!
287834
307054
345420
(oczywiście wspomogłem się protezą liczącą)
287834
Zastąpić cyfry cyframi = nieliche zamieszanie.
Dodatkowo, z początku mylnie założyłem, że czerwone cyfry są złe (tak mi się jakoś ten kolor źle kojarzy).
Hi Mr. Marek. Sorry for this, but i didn’t any your e mail adress. I want to ask you something, could you give me any your e mail?
Best,
Serkan Yurekli/Turkiye
Hi, Serkan. It’s here:
m.penszko@polityka.pl
BITWA POD GRUNWALDEM
Może to trębacze się umawiali co do tonacji…
BITWA – GRAM DOLNE D (W.P.U.)