Cesarzowa
Wczorajsze niedzielne popołudnie spędziłem w towarzystwie księżnej i cesarzowej. Żeby nie było, że konfabuluję albo coś gorszego, wyjaśniam: wyjąłem z biblioteki egzemplarz brytyjskiego pisma szachowego The Problemist i rozwiązywałem zadania, w których w rolach głównych występują dwie figury bajkowe – Princess i Empress.
Jeśli kiedykolwiek ma dojść do oficjalnych zmian w grze w szachy, to obie władczynie wydają się najbardziej naturalnym uzupełnieniem kompletu bierek. Mam na myśli ich sposób poruszania się, natomiast nazwy powinny być chyba inne, jakieś bardziej bojowe.
No bo tak: mamy wieżę atakującą w rzędach, gońce szalejące na przekątnych i skoczka – wiadomo. Hetman jest hybrydą wieży i gońca, do kompletu brakuje zaś dwu innych krzyżówek: skoczka z wieżą (to jest właśnie cesarzowa) i skoczka z gońcem (księżna). Niektórym nieobecność obu figur doskwierała od dawna. Sycylijski duchowny i szachista Pietro Carrera zaproponował ich dokooptowanie już na początku XVII wieku. Jego śladem podążało kilkunastu innych niedoszłych reformatorów królewskiej gry, często nie byle jakich szachistów. Z niemal dokładnie takim samym pomysłem wystąpił w latach 20. mistrz świata J. R. Capablanca. Wszystko to oczywiście w ramach dopływu świeżej krwi, wzbogacenia kombinacyjnego, a przeciw skostnieniu i „śmierciom” – podręcznikowej i remisowej. Zwiększenie armii wiązało się też z dodaniem dwóch pionów i poszerzeniem pola bitwy do 10×8.
Nowatorów nie brak i dziś, czasem silnie zdeterminowanych. Niejaki Ed Trice założył kilka lat temu Federację Szachów Gotyckich, które są niemal kopią pomysłu Capablanki. Księżna jest w nich arcybiskupem, a cesarzowa kanclerzem. Podobno kompletów do gry sprzedało się w 47 krajach ponad 50 tysięcy. Czy w Polsce jest choć jeden (może Mikołaj przyniósł ostatnio) i ktoś w to grywa?
Grywać, nie grywać, warto porozwiązywać. Cesarzowa (wieża + skoczek) to odwrócona wieża. Zadanie jest dwuchodówką, czyli najpierw ruch białych, następnie obrona czarnych, a potem bum! – zamatowanie czarnego króla. W rozwiązaniu wystarczy podać pierwszy ruch białych – oczywiście taki, po którym nic już czarnym nie pomoże. Oj, chyba letko nie będzie, boć to nie taka sobie łamigłówka z wpisywaniem cyferek…
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.
Komentarze
„Oj, chyba letko nie będzie, boć to nie taka sobie łamigłówka z wpisywaniem cyferek?”
Oj, Panie Marku, czyżbym wyczuł w głosie pobłażanie (a może nawet politowanie) dla nie grających w szachy, a ino cyferki wpisujących? 🙂
Jak dla mnie okreslenia cesarzowa i ksiezna brzmia dostatecznie bojowo, a w niektorych przypadkach nawet bardzo. Chocby Katarzyna Wielka.
a
Letko (ciekawe co to za gwara?) nie było.
Przesuwamy gońca o jedno pole w kierunku południowo-wschodnim, a po odpowiedzi czarnych, ostateczny cios zadaje cesarzowa.
Andrzeju, „letko” pojawia się w kilku gwarach. Najbliższa mi, to sądecka, ale może być też np. kaszubska.
mp
Wiązie, ależ skąd, ino przymrużyłem oko 😉
Faktem jest jednak, że to inne łamanie głowy niż sudoku i okolice. Zauważyłem, że wielu wytrawnych „wpisywaczy cyferek” przed łamigłówami szachowymi kapituluje bez walki. Aby się przełamać oraz dostrzec i docenić piękno takich zadań, trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku niż w przypadku typowych zadań diagramowych.
mp
Cesarzowa na E6
1)8g-7g
2)5e-4f
3)6d-7f
Ech. Rozwiązanie znalazłem od razu… ale ciągle mi się wydawało, że jeden ruch je „psuje”. Musiałem dopiero odrzucić pozostałe pomysły (co nie jest żmudne, bo jest mało możliwości), żeby się przekonać, że _musi_ działać… no i faktycznie:
1. Gd5-e4
a) ruch pionem lub „niewazny” skoczkiem -> Cd6-e6 ++
b) Sd2:e4 -> Cd6-d5 ++
c) Ke5:d6 -> Hg9-d5 ++
i wreszcie
d) Ke5-f4 -> Cd6-e6 ++
Gd5-e4
Super zagadka.
Ja kiedyś w Sukiennicach kupiłem szachy 3-osobowe.
Nie było letko 🙂
1.Ge4
A co dalej? Tylko cztery możliwości (dla Cesarzowej przyjąłem w notacji literkę C):
1… K:d6 2.Hd5X
1… Kf4 2.C:e6X
1… S:e4 2.Cd5X
1… każdy inny ruch pionami lub skoczkami 2.Ce6X
W tym ostatnim przypadku czarny król znajdzie się w ciekawie wyglądających kleszczach.