Cesarzowa

Wczorajsze niedzielne popołudnie spędziłem w towarzystwie księżnej i cesarzowej. Żeby nie było, że konfabuluję albo coś gorszego, wyjaśniam: wyjąłem z biblioteki egzemplarz brytyjskiego pisma szachowego The Problemist i rozwiązywałem zadania, w których w rolach głównych występują dwie figury bajkowe – Princess i Empress.

Jeśli kiedykolwiek ma dojść do oficjalnych zmian w grze w szachy, to obie władczynie wydają się najbardziej naturalnym uzupełnieniem kompletu bierek. Mam na myśli ich sposób poruszania się, natomiast nazwy powinny być chyba inne, jakieś bardziej bojowe.
No bo tak: mamy wieżę atakującą w rzędach, gońce szalejące na przekątnych i skoczka – wiadomo. Hetman jest hybrydą wieży i gońca, do kompletu brakuje zaś dwu innych krzyżówek: skoczka z wieżą (to jest właśnie cesarzowa) i skoczka z gońcem (księżna). Niektórym nieobecność obu figur doskwierała od dawna. Sycylijski duchowny i szachista Pietro Carrera zaproponował ich dokooptowanie już na początku XVII wieku. Jego śladem podążało kilkunastu innych niedoszłych reformatorów królewskiej gry, często nie byle jakich szachistów. Z niemal dokładnie takim samym pomysłem wystąpił w latach 20. mistrz świata J. R. Capablanca. Wszystko to oczywiście w ramach dopływu świeżej krwi, wzbogacenia kombinacyjnego, a przeciw skostnieniu i „śmierciom” – podręcznikowej i remisowej. Zwiększenie armii wiązało się też z dodaniem dwóch pionów i poszerzeniem pola bitwy do 10×8.

Nowatorów nie brak i dziś, czasem silnie zdeterminowanych. Niejaki Ed Trice założył kilka lat temu Federację Szachów Gotyckich, które są niemal kopią pomysłu Capablanki. Księżna jest w nich arcybiskupem, a cesarzowa kanclerzem. Podobno kompletów do gry sprzedało się w 47 krajach ponad 50 tysięcy. Czy w Polsce jest choć jeden (może Mikołaj przyniósł ostatnio) i ktoś w to grywa?
Grywać, nie grywać, warto porozwiązywać. Cesarzowa (wieża + skoczek) to odwrócona wieża. Zadanie jest dwuchodówką, czyli najpierw ruch białych, następnie obrona czarnych, a potem bum! – zamatowanie czarnego króla. W rozwiązaniu wystarczy podać pierwszy ruch białych – oczywiście taki, po którym nic już czarnym nie pomoże. Oj, chyba letko nie będzie, boć to nie taka sobie łamigłówka z wpisywaniem cyferek…

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.