Trochę mięska

Dział matematyki rekreacyjnej, obejmujący zadania, które polegają na odtwarzaniu pełnego zapisu działania arytmetycznego na podstawie jego „szczątków”, zwany jest arytmetyką szkieletową. Nazwa kojarzy się ze stosowaną m. in. w archeologii i kryminalistyce rekonstrukcją antropologiczną wyglądu twarzy na podstawie zachowanej czaszki. W działaniu arytmetycznym, którym zwykle jest mnożenie lub dzielenie, szkielet tworzą miejsca po cyfrach (i na cyfry), czyli puste kratki.
Antropolog dysponuje gołą czaszką i metodą Gierasimowa. Główkołamacz z całkowitą „golizną” ma bardzo rzadko do czynienia. Nie ruszy z miejsca, jeśli nie dostanie trochę „mięska”, czyli dodatkowej informacji w postaci choćby jednej ujawnionej cyfry lub podpowiedzi w rodzaju: w zapisie nie występuje zero albo…
…wszystkie cyfry są nieparzyste, oprócz jednej – w niebieskiej kratce.

Ogólna nazwa takiej łamigłówki bywa różna. W języku angielskim obok szkieletowego mnożenia lub dzielenia zadanie często występuje jako kryptarytm (np. w artykułach Martina Gardnera), co w tym przypadku nie jest ścisłe, bo „szyfru” brak. W Polsce i w wielu innych krajach zaliczane bywa do tzw. rebusów matematycznych lub liczbowych, co również jest raczej umowne niż sensowne. Przed -dziestu laty często gościło na łamach jako zamazane lub zaplamione działanie. Pod nazwą, której geneza jest podobna – molowe rachunki – znane jest w Chinach i Japonii, gdzie jako gimnastyka szarych komórek cieszyło się dużym wzięciem już w XVIII wieku. Nietrudno zgadnąć, skąd określenie molowe: działanie zapisano na papierze, a papier powygryzały mole.

Dwa zadania należące do arytmetyki szkieletowej uchodzą za klasyczne i wzorowe. Przede wszystkim ze względu na minimalną liczbę ujawnionych cyfr, czyli jedną oraz odpowiedni ciężar gatunkowy i oczywiście jedno rozwiązanie. Pierwsze to samotna siódemka opublikowana w roku 1922 na łamach brytyjskiego miesięcznika Strand Magazine. Drugie – samotna ósemka z American Mathematical Monthly z roku 1954.
Idealna i wciąż krzepka, choć już niemłoda para – poniżej w całej okazałości.

Czy komuś z Państwa uda się zmóc oba zadania? No, nie wiem… Na sam widok można się poddać, chociaż… pozory mogą mylić.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.