Działki bez dubletów
Najpopularniejszym (oczywiście w łamigłówkowej skali) zadaniem, polegającym na dzieleniu pokratkowanego diagramu na prostokąty, jest niewątpliwie shikaku. Wymyślił je pod koniec lat 80. Yoshinao Yasufuku (wówczas student matematyki, obecnie dyrektor wydawnictwa Nikoli), a debiutowało w numerze 27 kwartalnika Nikoli (wrzesień, 1989). Proste reguły i lekka, relaksowa logika sprawiły, że w Japonii szybko stało się przebojem i stałą pozycją w łamigłówkowym repertuarze wydawnictwa. Zaowocowało też wieloma krewniakami z podobnym motywem przewodnim, czyli z prostokątną parcelacją. Oto jeden z nich, mało znany i dość prosty.
Na liniach przerywanych należy narysować linie dzielące diagram na prostokątne działki. Przy każdej linii przerywanej podana jest długość linii dzielącej, która powinna być na niej nakreślona (jednostką długości jest bok kratki). Żadne dwie działki nie mogą mieć takiej samej wielkości.
Przykład
W rozwiązaniu wystarczy podać, ile działek przecina żółta przekątna.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Żółta przekątna przecina cztery działki.
@komentarz prywatny
(proszę o usunięcie po użyciu)
Niuanse czyli „w trosce o najwyższą jakość”:
Szerszej publiczności dostarczyłbym wprost informację, że „każdy kwadrat jest prostokątem”.
Elita Łamibloga o tym wie od zarania, ale w grudniowy czas casual-rozwiązywacze (którzy z pewnością pojawią się tu) nastawieni są na „łatwo, lekko i przyjemnie” – niby pomyśleć, ale lepiej, żeby bezstresowo.
Ocena trudności:
Jak widać rozwiązałem szybko (i tak zrobi Elita Ł.), ale dostrzegam miejsca, które dla mniej wyćwiczonych mózgów będą trudne do stopnia: „nie da się na logikę”.
4
https://images89.fotosik.pl/635/82edb2a5c84788f9.jpg
Do rozwiązania zadania nie potrzebowałem informacji, że „bez dubletów”- cóż możliwe, że szedłem „swoją drogą” – jak to apartado (a także Frank Sinatra.).
4
„Czerwony, żółty, niebieski i czarny”
4, czy to może być takie proste?
Może, ale chyba nie dla każdego.
mp
Żółta przekątna przecina działki o powierzchni : 3×3=9, 4×3=12, 4×1=4, 5×1=5 i przechodzi przez wierzchołek działki 1×3=3.
Przekątna przecina 4 działki, plus jeden róg. Warunek dubletów jest potrzebny do poprowadzenia pionowej linii z dwójką- bez niego linia mogłaby być również w prawym dolnym rogu.
Zadanie rozwiązuje się w kilka chwil poczynając od najwyżej położonej poziomej kreski. Jak zauważył apartado, regułę bezdubletową można zastąpić zakazem krzyżowania się kresek poziomych z pionowymi.
https://foteczkowo.pl/ib/0UCXtW7F5s
Czy ciągłość linii jest obowiązkowa?
Zarówno w przykładzie jak i w zadaniu – tak, nie ma innych rozwiązań, nawet z przerywanymi liniami.
Tak; „linii” jest w liczbie pojedynczej.
mp
Linia przechodzi przez 4 działki
9996662
9996662
999AAAA
883AAAA
883AAAA
8834444
8855555
https://i.imgur.com/4jhpZCx.png
Poprawne rozwiązanie. Te zadanko nie było takie trudne, dawaj coś trudniejszego 🙂
Żółta przekątna przecina cztery działki, o rozmiarach 3×3, 3×4, 1×4 i 1×5.