Konik polny
Mam słabość do szachów, a zwłaszcza do wariacji na ich temat, czyli zadań szachowych z fantazją. Wiedzą o tym stali bywalcy Łamiblogu, choć zapewne wielu z nich odpuszcza sobie wpisy dotyczące szachów zwanych bajkowymi, bo są jakby z innej parafii, więc nie każdemu podchodzą. Przypomnę, że w szachach bajkowych pojawiają się na przykład różne dziwne figury – jako uzupełnienie tradycyjnych i zwykle z tradycyjnymi spokrewnione. Pisałem już szerzej o kilku z nich, o niektórych całkiem niedawno (cesarzowa), ale o najważniejszej – koniku polnym – tylko pobieżnie przed ponad dwoma laty. Może więc warto, aby pohasał swobodniej i w roli głównej na większym wybiegu.
Konika polnego wymyślił Thomas Rayner Dawson w roku 1912 jako jedną z pierwszych figur bajkowych. Była ona także pierwszą oficjalnie zaakceptowaną przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE), a ściślej przez jej organ zajmujący się problemistyką. Można powiedzieć, że konik polny przetarł drogę do FIDE innym figurom bajkowym, zwanym oficjalniej i dostojniej heterodoksyjnymi. Dziś pod skrzydłami Federacji występuje ich kilkanaście, chociaż nie wszędzie mają wstęp. Pojawiają się w konkursach i mistrzostwach polegających na układaniu zadań, ale nie akceptują ich solverzy (solving to sport umysłowy dla szachowych „szybkorozwiązywaczy”). To trochę tak, jakby w mistrzostwach sudoku rozwiązywać wyłącznie klasyczne zadania.
Konik polny (Kp) porusza się wzdłuż tych samych linii co hetman, ale ruch nim polega na przeskoczeniu przez najbliższą bierkę (dowolnego koloru) i stanięciu na polu bezpośrednio za nią. Jeżeli na tym polu stoi bierka przeciwnika – zostaje zbita, jeżeli własna – ruchu nie można wykonać. Inaczej mówiąc, Kp atakuje i może osiągnąć w danym ruchu tylko pole tuż za najbliższą bierką, stojącą w tym samym rzędzie, kolumnie lub na przekątnej. Jak z tego wynika, figura ta jest bez innych bierek bezradna – unieruchomiona, a bez wsparcia własnych nic nie zwojuje i właściwie pozostaje bezbronna. W sprzyjających okolicznościach może jednak okazać się całkiem niebezpieczna.
Poniżej dwuchodówka – przykład i proste ćwiczenie, ilustrujące ruchy i możliwości koników polnych. Na diagramie są dwa Kp (odwrócone hetmany). Białe zaczynają i dają mata w drugim posunięciu. W jaki sposób?
Najważniejsze i najtrudniejsze jest znalezienie ruchu kluczowego, czyli pierwszego białych, zapewniającego wygraną niezależnie od odpowiedzi czarnych. Ruchem tym jest 1. Kc6-b7. Po nim grozi mat 2. Wc7-c4. Skok 1. … Kpg7-d7+ nie zapobiega tej groźbie (mimo szacha), bo mat wieżą jest równocześnie obroną przed szachem. Wszystkie pozostałe możliwości obrony, od A do E, podane są poniżej. Proszę wpisać pod każdą – w miejsce znaku zapytania – drugi, czyli matujący ruch białych.
A. 1. … Kpg7-b2
2. ?
B. 1. … Gc1-a3
2. ?
C. 1. … a6xb5
2. ?
D. 1. … Sf4-d5
2. ?
E. 1. … Sf4-d3
2. ?
W następnym wpisie zaproszę chętnych do samodzielnego ujeżdżania konika. Będzie konkurs z nagrodą.
Komentarze
A: Kpe8
B: Wb4
C: Kpa8
D: Kpc6
E: Kpc2
A. Kpe4-e8++
B. Wb3-b4++
C. Kpe4-a8++
D. Kpe4-c6++
E. Kpe4-c2++
B. fajne.
A) Kpe8X
B) Wb4X
C) Kpa8X
D) Kpc6X
E) Kpc2X
Szukanie nietrudne, ale bardzo przyjemne.
a
Panie Marku proszę zajrzeć tutaj. Dotyczy artykułu z WiŻ z lutego o drodze wieży. Jestem prawie pewny, że przy takim rozstawieniu sześciu słabych blokad trasa wieży jest jedna.
http://pokazywarka.pl/n3j9dm/
Pozdrowienia Antyp (nie lubię zadań szachowych).
A: Kpe4 – e8
B: Wb3 – b4
C: Kpe4 – a8
D: Kpe4 – c6
E: Kpe4 – c2
A ja lubię zadania szachowe, cieszę się, że mają swoje miejsce na łamiblogu. Ciekaw jestem zadania konkursowego.
Pozdrawiam
Antypie, „oficjalne” rozstrzygnięcie, czy oznaczona zamknięta trasa wieży jest istotnie jedyną, pozostawiam zainteresowanym.
Ja już wiem, że …
mp
Do Antypa:
Zasad zabawy się jedynie domyślam, ale może to jest dobre rozwiązanie?
http://pokazywarka.pl/gtkr5n/
Zagadnienie opisał nasz Szanowny Gospodarz w lutowym numerze WiŻ. Polega ono na tym, żeby tak ustawić sześć blokad (takich jak na rysunku), aby wieża mogła wykonać obejście całej planszy tylko na jeden sposób. W ustawieniu, które zaproponowałem są jednak dwie możliwe trasy. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie, być może takie ustawienie blokad nie istnieje. Michał wykazałeś się myśleniem indukcyjnym i pokazałeś drugą trasę, którą ja początkowo przegapiłem, ale po poście p. Marka, że istnieje, też ją znalazłem. No ale mi było łatwiej. Szukanie ustawienia sześciu blokad dalej trwa. Pozdrowienia
A. 1. ? Kpg7-b2
2. Kpe4-e8
B. 1. ? Gc1-a3
2. Wb1-b4
C. 1. ? a6xb5
2. Kpe4-a8
D. 1. ? Sf4-d5
2. Kpe4-c6
E. 1. ? Sf4-d3
2. Kpe4-c2
Szkoda, że pierwszy ruch został ujawniony, bo zagadka nie byłaby łatwa – ale liczę na kolejny wpis.
Dzięki za objaśnienie. Pokombinuję wolną chwilą. Zadanie wydaje się dość ambitne.
Pozdrawiam
Marku, udało mi się ustawić 6 barier, które zachowują UCW.
Andrzeju, gratulacje. Ja też dziś przysiadłem fałdów i znalazłem nawet dwa ustawienia, w tym jedno z symetrycznym (symetria środkowa) rozmieszczeniem blokad. Coś mi się wydaje, że różnych „szóstek” będzie trochę. Polowałem też na „piątkę”, ale jak dotąd bez sukcesu. Po dłuższym polowaniu można zauważyć pewne prawidłowości.
Spróbuję wciągnąć w temat moich matematyków (a może inni sami się wciągną) i wspomnę o efektach w jednym z najbliższych wpisów. Do zgłębienia pozostaje klasyczna plansza, czyli 8×8.
Pozdrav
mp
Oto rozwiązanie dla 5 barier: http://pokazywarka.pl/t3ztzz-2/
Pozdrawiam
Przełamuję bariery, Panie Marku. Właśnie znalazłem cztery bariery wyznaczające UCW: http://pokazywarka.pl/wr4lm5-2/
Michale (pozwalam sobie na „Tykanie” bośmy łamigłówkowa rodzina:),
piątkę wczoraj też znalazłem (nieco inna niż Twoja), więc wrażenie było umiarkowane, ale przy czwórce o mało nie spadłem z krzesła.
Byłem prawie pewien, że to niemożliwe.
Podziw, gratulacje i fanfary! (ale na wszelki wypadek jeszcze dwa razy sprawdzę:))
Pozdrav
mp