Liczby na krzyż
Krzyżówki liczbowe bywają różne, ale wszystkie mają cechę analogiczną do typowej dla tradycyjnych krzyżówek: w kratkach zamiast liter, tworzących słowa, pojawiają się cyfry, tworzące liczby.
Przed mniej więcej dziesięciu laty lansowana była, jako następca sudoku, krzyżówka liczbowa kakuro, która tu i ówdzie wciąż się pojawia. To jednak łamigłówka mocno sztampowa, bo każde „objaśnienie” jest w niej tego samego rodzaju – stanowi sumę cyfr wpisywanej liczby. Ciekawsze są zadania, w których liczby określa się w bardziej zróżnicowany sposób – każde określenie dotyczy albo jakiejś cechy szukanej liczby, albo jej koligacji z inną odgadywaną liczbą. Takie krzyżówki znane są od lat blisko stu lat. Pierwsze były publikowane w Anglii.
Mam słabość do małych zadań tego typu – z co najwyżej kilkunastoma liczbami oraz „czystym” diagramem (bez czarnych kratek), w których każde pole jest skrzyżowaniem, czyli każda wpisywana cyfra należy do dwóch liczb. Poniżej przykład – kolejny, bo krzyżówki liczbowe przed laty już się w Łamiblogu pojawiały.
Poziomo:
A) pierwsza cyfra jest wielokrotnością drugiej
C) 3 × A poziomo
D) C pionowo + E pionowo – 1
E) każda kolejna cyfra jest większa od poprzedniej
F) 2 × B pionowo
Pionowo:
A) każda kolejna cyfra jest mniejsza od poprzedniej
B) wszystkie cyfry są nieparzyste
C) każda kolejna cyfra jest większa od poprzedniej
D) 14 × E pionowo
E) liczba dwukrotnie mniejsza od liczby, którą tworzą druga i trzecia cyfra liczby E poziomo
Ta krzyżówka miała trafić do „Omnibusa”, ale wypadła, bo uznałem, że dla przeciętnego rozwiązywacza jest za trudna. Czy słusznie?
Komentarze
Rzędami:
93
279
2363
13457
7874
https://image.prntscr.com/image/hyOp-0AHQa6R6QUgpQMQrw.png
Poziomo;
A=93, C=279, D=2363, E=13457, F=7874
Oznaczmy E poziomo = (a,b,c,d,e).
a) …. liczba, którą tworzą druga i trzecia cyfra liczby E poziomo…. znaczy, że: 10*b + c czy 10*c + d ?
Przyjmijmy,że kolejne dwa pytania odnoszą się do E poziomo.
b) Czy :…każda kolejna cyfra jest większa od poprzedniej…, znaczy, że: a>b czy b>a ?
c) Jeżeli:… pierwsza cyfra jest wielokrotnością drugiej…to znaczy, że a jest wielokrotnością b czy e jest wielokrotnością d ?
___93
__279
_2363
13457
7874
Na temat przeciętnego rozwiązywacza się nie wypowiem, bo chyba go nie spotkałem (trafiają mi się same orły lub zwolennicy innych aktywności).
Stopień trudności pewnie zależy od sposobu rozwiązywania. Ja sobie rozpisałem wszystkie „hasła” i zrobiłem tabelkę z możliwymi cyframi dla każdej kratki. Tak powstała wykreślanka nie wymagała dużo myślenia. Ale wyobrażam sobie, że bez takiego rozpisywania, wyobraźnia mogła by się rozgrzać do czerwoności.
No cóż. Trzeba odpowiedzieć na pytanie czy słusznie krzyżówka nie trafiła do „Omnibusa”. Czyli – na dwoje babka wróżyła – albo tak albo nie. Nie znam „Omnibusowych” czytelników. Ale bez względu na to czy lubią łatwe czy trudne zadania, to szkoda że nie dostali właśnie tego. Aż tak trudne chyba nie jest, skoro mogłam rozwiązać. Ale czy mam podać rozwiązanie skoro nikt o to nie pyta? Chyba jednak się skuszę i podam 🙂
Poziomo:
A) 93
C) 279
D) 2363
E) 13457
F) 7874
Pionowo:
A) 97654
B) 3937
C) 2347
D) 238
E) 17
@Spytko
a) druga i trzecia: b i c
b) każda kolejna jest większa od poprzedniej: a<b<c…
c) pierwsza cyfra jest wielokrotnością drugiej, to znaczy, że a jest wielokrotnością b
93
279
2363
13457
7874
Praca tylko z excelem, okolo 15 minut. Chyba nie aż takie trudne.
Sęk w tym, że wtedy wychodzi mi brak rozwiązań a nie chce mi się tracić czasu na sprawdzanie odwrotnej kolejności, która nie jest znowu taka absurdalna, szczególnie w świetle „ubogacenia” Europy kulturą islamu 😉 a na poważnie istnieje przecież konwencja numerowania cyfr zgodnie ze wzrostem ich znaczenia, czyli Cn,…C3,C2,C1, tak jak współczynniki w wielomianie.
xxx93
xx279
x2369
13457
7874x
Zadanie ładnie się rozwiązuje „na logikę”.
@Spytko
Chyba tu jest coś nie tak:
c) Jeżeli:… pierwsza cyfra jest wielokrotnością drugiej…to znaczy, że a jest wielokrotnością b czy e jest wielokrotnością d ?
W A poziomo są tylko 2 cyfry, zatem a jest wielokrotnością b (nie może być e ani d). Robiłam ołówkiem (nie umiem programować) i wszystko wyszło jak trzeba.
Nie jest rzeczą łatwą ocenić stopień trudności tego zadania.
Załóżmy, że odrzucona krzyżówka jest za trudna dla początkującego rozwiązywacza.
Otrzymujemy wówczas dwie możliwości:
1) Krzyżówka SŁUSZNIE wypadła z Omnibusa. Rozwiązywanie trudnych zadań jest dramatem przeciętnego rozwiązywacza.
2) Krzyżówka NIESŁUSZNIE wypadła z Omnibusa. Niech początkujący rozwiązywacze nie rozwiązują tego zadania.
PS Łamigłówka jest za trudna? I co z tego. Ja lubię trudne łamigłówki. A najbardziej lubię te zadania, których nie potrafię rozwiązać.
93
279
2363
13457
7874
Szwagier powiedział, że nie dba o to, czy jest łatwa, czy trudna, tylko czy chce mu się ją eksplorować, zgłębiać itd.
Czyli istotą jest: czy ściganie tego króliczka odpowiednio stymuluje jego układ nagrody- a to są kwestie z obszaru de gustibus non est disputandum.
Tak powiedział i poszedł na spacer do parku.
@OlaGM
W E poziomo zaznaczyłem sobie odwrotny porządek. Oczywiście kilka razy sprawdzałem warunki ale tego „najtrudniejszego” nie zauważyłem 🙂