Szadoki 1
Potomstwo szachów i sudoku proponuję nazwać szadokami, aczkolwiek pod takim określeniem znane są także inne stworzenia.
Przyjście na świat bobasa szadoka mogłoby wyglądać na przykład tak:
Ta infantylna historyjka pojawiła się parę miesięcy temu na stronie komiksowego rysownika profesjonalisty in spe Luke’a Surla. W pierwszej chwili sądziłem, ze względu na oczka i smoczek, że szadok jest tylko atrapą. Po bliższym przyjrzeniu się doszedłem jednak do wniosku, że toto chyba ma ręce i nogi, więc warto sprawdzić, czy jednak nie jest sensownym zadaniem. Adaptowałem zatem adoptowanego malucha na – jak mi się wydaje – bardziej praktyczny w użyciu diagram. Duże litery oznaczają białe figury, znacznie mniejsze i pochyłe – czarne.
Nie było lekko. Rozwiązywanie wymaga przede wszystkim spostrzegawczości, koncentracji i cierpliwości. Jeśli czegoś nie przeoczyłem, to dziecko jest całkiem udane, czyli ma jedno rozwiązanie.
Dla porządku przetłumaczę: w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym sektorze 3 x 3 powinny znaleźć się: białe – król, wieża, goniec i pionek oraz czarne – król i pionek; trzy pola powinny pozostać puste. Żaden król nie może być szachowany. Na diagramie, jak na szachownicy, białe pionki atakują od dołu, czarne – odwrotnie.
Mieszaniec szadok nie jest nowością. Figury szachowe pojawiły się na diagramie sudoku już w roku 2005. Być może również dlatego, by przypodobać się szachistom problemistom, którzy za sudoku raczej nie przepadają, uważając je za konkurencję z o wiele niższej półki (i słusznie). Powyższy szadok przypomina niektóre zadania z książki Matthew Skali Chessudoku.
O innych ciekawych szadokach – w następnym wpisie.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.
Komentarze
Czy przypadkiem nie zapomnial Pan przetlumaczyc jeszcze jednego zdania, niezbednego do rozwiazania tej lamiglowki:
GRUBA LINIA OGRANICZA SZACHOWANIE KROLA
Bez tego zdania nie da sie tego rozwiazac…
pozdrawiam
Szadoka da się rozwiązać.
XXKGpkPXW
WXpXXPkGK
GkPXKWXXp
kGWKPXpXX
XpXWGXKPk
PKXpkXXWG
XPGkXpWKX
KXkPWGXpX
pWXXXKGkP
Zadanie wbrew pozorom łatwe (co to są pozory ?).
__KGpkP_W
W_p__PkGK
GkP_KW__p
kG_KP_pW_
_p_WG_KPk
PKWpk___G
_PGk_pWK_
K_kPWG_p_
pW___KGkP
Zadanie łatwe ale trzeba duzo uwazac zeby sie nie pomylilo:)
Gdyby dać warunek o jakim pisze Konglaide (ograniczenie szachownicy do obszarów pomiędzy grubymi liniami – 3×3 pola – jeśli chodzi o szachowanie) to znalazłem dwa rozwiązania: jedno wg zasad opisanych w artykule (umieściłem we wpisie wcześniejszym) oraz jedno z dodaną regułą-ułatwieniem podaną przez Konglaide, poniżej:
__KGpkP_W
W_p__PkGK
GkP_KW__p
kGWKP_p__
_p_WG_KPk
PK_pk__WG
_PGk_pWK_
K_kPWG_p_
pW___KGkP
zamiana wież i pustych pól na skrzyżowaniu wierszy 4 i 6 oraz
kolumn 3 i 8 generuje dwa rozwiązania, podane przeze mnie we wpisie wcześniej oraz to tutaj gdzie wieża wiersz 6 kolumna 8 szachuje czarnego króla wiersz 6 kolumna 5 z innego obszaru ograniczonego grubymi liniami.
Antypie w 6 wierszu biała wieża szachuje czarnego króla! To jest to drugie rozwiązanie, jeśli przyjąć regułę ograniczania szachownicy do grubych linii, a jak to panie Marku u pana wyglądało z rozwiązaniem? Specjalnie opuścił pan ten warunek, o którym wspomniał Konglaide?
Wiązie, w zadaniu (w oryginale) nie ma warunku, który podał Konglaide.
Jest natomiast inny, który pominąłem niespecjalnie:):
smoczek jest blokiem zabezpieczającym przed szachem.
m
Dodatkowy warunek z tekstu angielskiego mówi, że SMOCZEK (ten czerwony na oryginalnym obrazku) blokuje szachowanie, a nie gruba linia… Wtedy istnieje rozwiązanie (biała wieża nie atakuje czarnego króla w 5-tej kolumnie) i jest ono jedyne – dokładnie takie jak podane przez Antypa i Wiąza :).
Kurcze, to jednak jest jeszcze szach, którego nie zauważyłem w rozwiązaniu:( ale jak widać tak ma być, ulżyło mi. No… ale…. chyba tylko trzeba czekać na rozwiązanie Andrzeja, który napisał, że się da rozwiązać nie znając ‚reguły smoczka’ 🙂 albo jemu też umknęło to…
Tak, teraz widze ze popelnilem blad, i zaufalem zbytnio mojej (nie)wiedzy z angielskiego. Na szybko pomyslalem, ze pacifier to gruba linia oddzielajaca pola, a to faktycznie jest smoczek, ktory w (dobrym) rozwiazaniu Wiąza nie pozwala na szachowania czarnego krola z linii 6-tej przez biala wieze z linii 8-mej!!! Gdybym sprawdzil slownik, to udalo by mi sie to zadanie tez rozwiazac, a tak stanalem na dolnych polach.
W kazdym razie zadanie ciekawe i czekam na nastepne.
Pozdrawiam
konglaide