Z archiwum BBC

Emisja teleturnieju z łamigłówkami takimi, jak zamieszczane w Łamiblogu, byłaby z komercyjnego punktu widzenia szaleństwem – czymś w rodzaju transmisji sportowej z meczu szachowego. Takie „misyjne” programy były możliwe w czasach monopolu TVP – zdarzały się wówczas teleturnieje, których uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne (np. Śladami Pitagorasa w latach 60.).

A jednak i dziś stać na podobne szaleństwa nację najbardziej masowo łamiącą głowy, czyli wyspiarzy. Pomijam kilka teleturniejów sudokowych, obecnych w telewizji brytyjskiej przed paru laty, bo sytuacja była szczególna. Szczytem ryzykanctwa wydawał się natomiast na początku 2003 roku start teleturnieju Mind Games na kanale BBC4. Ryzyko było tym większe, że poprzedni bliźniaczy program sprzed dwóch lat, o takim samym tytule, padł po trzech tygodniach. Nowy przetrwał trzy lata i miał przyzwoitą oglądalność, choć gospodarzem był profesor matematyki Marcus du Sautoy, ale nie ma się co dziwić, bo to „rozrywkowy” profesor. Towarzyszyła mu równie elokwentna oraz urodziwa pani fizyk Kathy Sykes, wówczas najmłodsza w Wielkiej Brytanii osoba z tytułem profesorskim. Rozwiązywane przez dwie drużyny łamigłówki były nietrudne, zwykle na błyskotliwość, często perełki z lamusa. Oto przykład:

 

Zmień układ 16 monet na rysunku tak, by utworzyły kwadrat, którego każdy bok będzie składał się z sześciu monet.

Zachęcone powodzeniem programu BBC zdecydowało się wydawać od lipca 2006 roku miesięcznik o takim samym tytule jak teleturniej. Niestety, ambitne przedsięwzięcie okazało się nieopłacalne dla dużego wydawcy i pismo dotrwało tylko do dziewiątego numeru. Na jego łamach debiutowało sporo oryginalnych łamigłówek. Jedną z nich postanowiłem przedstawić Państwu – podobnie jak tę w poprzednim wpisie – w formie zagadki indukcyjnej. Wydaje się jednak, że tym razem z indukcją nie pójdzie tak łatwo.
Oto przykład, na podstawie którego należy rozszyfrować reguły:

I zadanie – do rozwiązania po skorzystaniu z odgadniętych reguł:

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.