Oksymoron
Od dawna jestem fanem profesora Jana Miodka oraz mam słabość do ciekawostek językowych – gramatycznych, stylistycznych, słowotwórczych, etymologicznych itp. Z reguły takie ciekawostki wiążą się z rozstrzyganiem jakichś problemów dotyczących np. poprawności językowej lub pochodzenia słów, a więc temat jest także trochę łamigłówkowy. W programie „Słownik polsko@polski” (TVP Polonia, polecam) profesor Miodek, odpowiadając na pytania telewidzów, w gruncie rzeczy podaje rozwiązania zagadek.
W określeniu „krzyżówka liczbowa”, które pojawiło się w poprzednim wpisie, też tkwi swego rodzaju ciekawostka językowa, choć niełatwo ją zauważyć. Jest nią wewnętrzna sprzeczność, swoisty paradoks. Krzyżówka to z definicji zagadka słowno-literowa, więc przydawka „liczbowa” kłóci się z tą definicją. Zestawienie nie razi ze względu na wieloznaczność „krzyżówki” (efekt przecinania się lub łączenia dwu lub więcej elementów) oraz dlatego, że brak w nim „słowności”. W większości języków „słowność” lub „literowość” krzyżówki zawarta jest w nazwie (Crossword, Mots croisés, Kreuzworträtsel, Cruciverba, Crucigrama). Gdy litery są zastąpione cyframi, wystarczy słowo wymienić na liczbę (Crossnumber, Nombres croisés, Kreuzzahlrätsel itd.) i wszystko gra. Chyba tylko w jednym języku pojawia się liczba, a nie znika słowo, czyli określenie łamigłówki po przetłumaczeniu brzmiałoby mniej więcej tak: „liczbowa krzyżówka słowna”. Jaki to język? Wbrew pozorom zagadka jest nietrudna. Prostsza niż poniższe mini-krzyżówki.
W każdy diagram należy wpisać dziewięć różnych cyfr.
MINI 1
Poziomo:
A) kwadrat sumy cyfr C
E) 7 x D
MINI 2
Poziomo:
A) 24
C) 2
D) 6
Pionowo:
A) 3
B) 8
Wypadałoby jeszcze ujawnić, co oznaczają liczby-objaśnienia. Postanowiłem jednak sprawdzić, czy ktoś z główkołamaczy sam na to nie wpadnie. Podpowiem tylko, że wszystkie objaśnienia dotyczą tej samej cechy odgadywanej liczby. Jeśli nikomu z Państwa nie uda się rozszyfrować tej dodatkowej zagadki, uzupełnię zadanie za dni parę.
PS Zwycięzcą zabawy konkursowej z poprzedniego wpisu jest osoba, która nadesłała rozwiązanie jako dziesiąta w kolejności, czyli Adrian922. Gratulacje! Zwycięzcę proszę o wybór nagrody (gra lub książka) i podanie adresu, pod który powinna być wysłana. Informacje te proszę przesłać jako komentarz do tego wpisu (nie będą ujawnione, chyba że zwycięzca o to poprosi).
Komentarze
czy MINI 2 ma jedno rozwiązanie? Bo wpadłem na pomysł, ale tu rozwiązań co nie miara…np:
3 2 4
1 1 2
1 6 1
1 6 4
1 2 1
3 1 2
Ojć nie czytam ze zrozumieniem…
„W każdy diagram należy wpisać dziewięć różnych cyfr.”
MINI 2:
przykładowe dwa rozwiązania:
192
540
378
lub
192
560
378
zakładając, że jako objaśnienia podano podzielniki liczb.
P.S. Poprzednie zadanie (krzyżówka liczbowa) było świetne, żałuję tylko, że nie mogłem dłużej nad tym zadaniem popracować, a i nad tym czasu nie starcza, dlatego tylko mini2 podaję, ech… żałuję, ale cóż, służba nie drużba :):):)
jak widzę mini2 źle, czyli nie chodzi o podzielniki, a przy okazji
mini 1:
324
108
756
MINI 1:
324
108
756
MINI 2:
936
724
810
W środkowej kolumnie pogrubione kreski oddzielają kolejne cyfry. Drugi warunek podał Wiąz
MINI1:
324
108
756
To chyba jedyne rozwiązanie (z tego, co udało mi się ustalić).
mini 1:
324
108
756
nad mini 2 jeszcze muszę pogłówkować 🙂
mini 2:
924
683
175
cecha o której mowa to ilość różnych dzielników danej liczby
Pozdrawiam
peha
Brawo! To jest to!
mp
Wpadłem na pomysł, że liczby-objaśnienia to ilość dzielników danej liczby.
Wtedy MINI2 może wyglądać tak:
504
271
968
Rozwiązanie I zadania
324
108
756
Jest jeszcze jedno podobne
529
136
408
Z tym, że warunek E) 7 x D jest zastąpiony przez E) 3 x D.
Z drugim się męczę i wszystkie pomysły, dotyczące tego co autor miał na myśli są do niczego.
Pozdrowienia Antyp