Trzy litery
Wariantów swatów, czyli numberlinka, czyli zadań polegających na łączeniu linią par znaków wymyślono kilkanaście. Większość z nich jest mało znana lub zapomniana. Pojawiały się lub pojawiają okazjonalnie w pisemkach łamigłówkowych albo na turniejach lub konkursach. Postanowiłem reaktywować jedno z nich, lansowane krótko przez Japończyków przed 13 laty. Reaktywacja ma jednak formę zagadki indukcyjnej, czyli reguł trzeba się samemu domyślić na podstawie przykładu z rozwiązaniem, który wygląda tak:
A po rozszyfrowaniu – między innymi tego, co oznaczają litery D, K, R („skróty” polskojęzyczne) oraz co z tego wynika – zapraszam do uporania się z poniższym zadaniem:
W rozwiązaniu wystarczy podać litery, których brakuje w każdym z dziewięciu pustych kółek.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
Dłuższe, krótsze, równe.
Tradycyjnie wszystkie skrzyżowania muszą być „zajęte”, połączenia muszą mieć tylko dwa załamania, czyli dwa ramiona których dotyczą oznaczenia literowe.
Rozwiązanie, od góry do dołu, od lewej do prawej:
D
K
D D
R K
K
K
R
Przyjemne zadanie 🙂 Pozdrawiam 🙂
D – długie
K – krótkie
R – równe
Od góry od lewej: DKDDRKKKR
Miłej niedzieli życzę 🙂
D,K,R to są pierwsze litery imion członków mojej rodziny: mojego, żony i syna.
P.S. Nawet połączenie w parę się zgadza.
Litery oznaczają
D-dłuższy
K-krótszy
R-równy
Jak w każdym Arukone należy połączyć liniami litery w pary (R-R, D-K). Każda z linii łączących powinna składać się z trzech odcinków równoległych do brzegów diagramu. Odcinek wychodzący z litery D powinien być dłuższy niż wychodzący z litery K. Dwa odcinki linii łączącej R-R, które wychodzą z R są sobie równe. Linie powinny zająć wszystkie puste kratki.
Kolejno od góry, puste kółka powinny być wypełnione literami
D,K,D,D,R,K,K,K,R.
D-dłuższy, K-krótszy, R-równy
D,K,D,D,R,K,K,K,R
Wyszło za pierwszym podejściem. Wydaje się raczej proste, rozwiązuje się jak po sznurku…
http://img5.imageshack.us/img5/8484/trl21024x1024.jpg
Dlugi, Krotki, Rowny odcinek
DKDDRKKKR
http://s1.pokazywarka.pl/i/1873453/222783/kdr.jpg