Wprawka

Próbowałem spolszczyć pewne włoskie zadanie logiczno-literowe, które wydaje mi się dość pomysłowe. Przekład póki co wyszedł kiepsko, ale mimo to postanowiłem przedstawić Państwu rezultat tej wprawki w formie, z którą osoby wpadające do mnie w miarę regularnie są zapewne oswojone. Mam na myśli zadanie bez instrukcji, czyli takie, którego reguły trzeba samemu rozszyfrować. Tym razem jednak będzie nieco inaczej. Zwykle podaję przykład z rozwiązaniem jako klucz do odgadnięcia reguł, a teraz takiego klucza nie ma. Poniżej znajduje się tylko diagram zadania – i już, to wszystko. Ponieważ jednak udało mi się domyślić zasad obsługi włoskiego oryginału bez tłumaczenia opisu, więc nie wątpię, że i Państwo bez słów i bez większego trudu ustalą, co jest grane.

A dlaczego przekład jest niskiego lotu, nietrudno zauważyć – w diagramie ujawniłem przydużo liter (musiałem, żeby było jedno rozwiązanie). W oryginale, czyli z włoskimi wyrazami przy brzegach, było ich tylko pięć i logika rozwiązywania była ładniejsza. Włoch potrafi :).

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.