Miasto
Komplet pentomina składa się z 12 różnych figur – każda jest wielokątem utworzonym z pięciu kwadratów. Z tych dwunastu figur można ułożyć 1010 prostokątów 5×12 różniących się układem tworzących je figur. Natomiast różnych prostokątów 5×8 utworzonych z ośmiu figur pentomina jest ponad trzykrotnie więcej – 3408. Oto jeden z nich:
Zadanie polega na ułożeniu z tych samych figur, które tworzą powyższy prostokąt, innego prostokąta 5×8. Praktycznie chodzi o podział na te same figury poniższego prostokąta w taki sposób, aby każda figura obejmowała jedną różową literę (dozwolone są lustrzane odbicia niesymetrycznych figur).
Po rozwiązaniu zadania jedna z ośmiokątnych figur będzie obejmować pięć różnych liter, tworzących 6-literową (powtórzenie jednej litery) nazwę dużego, ponad 200-tysięcznego miasta w południowej Europie, do którego wyjeżdżam lada dzień (w związku z tym w blogowaniu nastąpi dłuższa niż zwykle przerwa – około 2-tygodniowa). Jakie to miasto?
Obawiam się, że część druga zadania (literowo-geograficzna) jest znacznie trudniejsza niż pierwsza (logiczno-geometryczna), ale mam nadzieję, że po powrocie dowiem się choćby z jednego komentarza z rozwiązaniem skąd wróciłem. I że nie okaże się, iż wróciłem z więcej niż jednego miasta 🙂 .
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu.
Komentarze
Przyznam, że miałem trochę szczęścia, gdyż z 5 ośmiokątnych figur jako pierwszą wybrałem akurat tę, w której została zaklęta nazwa miasta 🙂
Jedzie Pan do Triestu, całkiem ładne miasto, choć chyba nie tak obfite w zabytki jak inne włoskie miasta (o ile można je nazwać włoskim po 664 latach panowania Habsburgów). W każdym razie miasto bardzo ładnie prezentuje się patrząc na nie z pobliskiego Piranu, również skądinąd wartego odwiedzin.
Pozdrawiam 🙂
PS: na wszelki wypadek sprawdziłem pozostałe z 4 ośmiokątnych figur pentomina – jeżeli nie wybiera się Pan do Triestu, to obaj będziemy zaskoczeni 😉
Skorzystałem z Pańskiej opinii i wpadłem do Piranu, pobłądziłem labiryntem wąskich uliczek na zboczu i dotarłem do małych tarasów na górze, skąd widok na Triest jest rzeczywiście piękny.
mp
Ponieważ w prostokąt wpisane są litery, to różnych układów pentomina jest 64.
Miasto do którego wybiera się szanowny Gospodarz Łamiblogu to TRIEST.
Przyjemnej wycieczki.
Znając, Panie Marku, Pana słabość do Italii (nie licząc Słowacji) przypuszczam, że celem podróży może być Triest.
Gdyby nie te różowe litery, to celem podróży mogłaby być TIRANA. Ponoć Albania jest piękna.
Dzień dobry Panie Marku,
Czy wybiera się Pan do Triestu?
pozdrawiam,
Magda
Pani Magdo, wydawało mi się, że tak, ale po Pani pytaniu jestem już tego pewien 🙂
mp
Życzę udanej wizyty w Trieście.
Czyżby zimowy urlop nad ciepłym morzem? 🙂
Rzekłbym: turystyka posezonowa. A morze i okolica tylko troszkę cieplejsze.
mp
Jedzie Pan do i wraca z miasta TRIEST.
a
Adriatyk, Dalmacja, Triest.. Piękne okolice (chyba). Udanego wypoczynku życzę.
http://www.bankfotek.pl/view/1410162
Nie rozwiązywałem pentomina, tylko spróbowałem poszukać nazwy miasta. Na początek wybrałem kształt T i okazało się, że jest pasujące miasto z dwiema literami T, na początku i na końcu, które według Wikipedii miało kilka lat temu 208 tysięcy mieszkańców.
TRIEST
Witam,
Myślę, ze celem podróży był Triest we Wloszech.
http://pokazywarka.pl/0hy41k/
Pozdrawiam.