Dwie piramidy

Bawiąc w Trieście nie omieszkałem zajrzeć do włoskich pisemek z rozrywkami umysłowymi. Jest ich sporo, na oko więcej niż u nas, widać Włosi lubią zabijać czas główkowaniem, przede wszystkim nad krzyżówkami i sudoku. Osoby rozwiązujące ten drugi rodzaj zadań dość często widywałem w środkach komunikacji, w tym dwukrotnie byli to… kierowcy autobusu. Oczywiście czekający na pasażerów na pętli.

W jednym z pism znalazłem interesującego krewniaka sudoku. Wygląda na czysto włoską wariację na temat, bo nigdy wcześniej na taką nie trafiłem.

W kratkach powinny się znaleźć cyfry od 1 do 8 – w pięciu niebieskich rzędach wszystkie, w pozostałych różne. Ponadto w każdej z piramid – górnej i odwróconej dolnej, oddzielonych grubą linią – każda cyfra powinna występować trzykrotnie.
W rozwiązaniu wystarczy podać, w ilu miejscach sąsiadują ze sobą rogiem pola z taką samą cyfrą; póki co widać jedno takie miejsce (dwie piątki w górnej piramidzie).

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.