Nieregularnie z ABCD
W zwykłym sudoku diagram podzielony jest na dziewięć części o takiej samej powierzchni i jednakowym kształcie, czyli na dziewięć kwadratów; w sudoku nieregularnym – na dziewięć części o takiej samej powierzchni i różnym kształcie, choć oczywiście części mogą być przystające. Różnica jest spora nie tylko formalnie, bo pozwala uciec od sztampy, a przynajmniej ją ograniczyć.
Ten sposób modyfikacji diagramu pojawia się także w innych rodzajach zadań opartych na kwadracie łacińskim. Logika rozwiązywania jest dzięki temu „silniejsza” i bardziej urozmaicona. Ciekawym przykładem może być nieregularna literama, w której nie tylko kształty, ale także wielkości części są różne.
W czterech polach w każdym rzędzie, kolumnie i wieloboku ograniczonym grubą linią powinny znaleźć się cztery różne litery – A, B, C i D (pozostałe pola – jeśli wszystkich jest więcej niż cztery – powinny pozostać puste).
Przy brzegu znajdują się literowe podpowiedzi – każda jest taka, jak najbliższa litera w rzędzie, na przedłużeniu którego podpowiedź umieszczono.
(wg Akil oyunlari)
Za rozwiązanie sudoku zamieszczonego we wpisie „Nieregularnie nie konno” grę Rancho otrzymuje w wyniku losowania szeryf, którego proszę o podanie adresu, pod jaki ma być wysłana gra (w komentarzu – oczywiście nie będzie uwolniony).
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
XXADBC
BDCAXX
XAXCDB
DCXBXA
AXBXCD
CBDXAX
_ _ A D B C
B D C A _ _
_ A _ C D B
D C _ B _ A
A _ B _ C D
C B D _ A _
🙂
Muszę coś napisać, bo znów filtr pomyśli, że przybiegłem zareklamować niebieskie pigułki czy co innego:
http://i.imgur.com/fdMYT.jpg
XXADBC
BDCAXX
XAXCDB
DCXBXA
AXBXCD
CBDXAX
Będzie co robić wieczorem 😀
Rozwiązanie rzędami od góry, puste miejsca oznaczam przez x.
XXADBC
BDCAXX
XAXCDB
DCXBXA
AXBXCD
CBDXAX
Pozdrawiam
Piotr
bardzo przyjemne zadanko – zwłaszcza ze lubie literamy
x x A D B C
B D C A x x
x A x C D B
D C x B x A
A x B x C D
C B D x A x
Zawsze lubiłam rozwiązywać sudoku jednak o takim jeszcze nie słyszałam 🙂
* * A D B C
B D C A * *
* A * C D B
D C * B * A
A * B * C D
C B D * A *
Łamigłówka zaczęła się „rozsupływać” po zaznaczeniu dwóch miejsc gdzie liter brak (skrzyżowanie trzeciej kolumny z trzecim i czwartym wierszem).
Regularnie z J.M. http://www.wscwpc2012.org/
XXADBC
BDCAXX
XAXCDB
DCXBXA
AXBXCD
CBDXAX
Rozwiązane na https://as-dental.pl