Mistrzostwa z blankiem
Scrabble należy do kilku najpopularniejszych na świecie gier planszowych. Nierzadko pojawia się w wypowiedziach znanych osób jako jedna z ulubionych form relaksu. Jest modna wśród VIP-ów. Małgorzata Tusk, żona premiera, przyznała się w wywiadzie do słowno-literowych potyczek z mężem. Pod tym względem Państwo Tuskowie nie różnią się od Państwa Obamów, choć Barack Obama podobno częściej i chętniej grywa w scrabble z siostrą. Głów państw, bezinteresownie reklamujących scrabble swoim zamiłowaniem do tej gry, można wymienić sporo – wszyscy oni należą do amatorów, czyli rzeszy skarblistów, bawiących się w wykładanie liter od czasu do czasu.
Na przeciwległym biegunie są „profesjonaliści”, a więc ci, którzy uczestniczą w turniejach, znają setki nikomu (poza nimi) niepotrzebnych słów oraz tajniki strategii owocnego pozbywania się liter, a w szczególności tzw. „czyszczenia stojaka”, no i mają w głowach maszynki do anagramowania. Wypada jeszcze wspomnieć, że grają na czas – to bardzo istotny element. Grając bez zegara z mistrzem mam szanse na wygraną, zwłaszcza jeśli litery mi podejdą. Gdy natomiast dysponuję 20 minutami na partię, to praktycznie jestem bez szans bez względu na to, jakie litery wyciągnę. W Polsce jest około pół tysiąca skrablistów kwalifikowanych, w większości zrzeszonych w klubach i startujących w turniejach rankingowych, którym patronuje Polska Federacja Scrabble.
Ze Scrabble jest jak z wieżą Babble 🙂 . Polak z Węgrem nie zagra, choć to dwa bratanki, jeśli się nie dogadają, „po jakiemu” będą grać. Są też, w zależności od języka, różnice w zasobie słów. Polscy skrabliści dysponują arsenałem wielokrotnie bogatszym niż np. angielscy, bo nasz język jest silnie fleksyjny. Zatem Polakowi i przedstawicielom większości innych nacji łatwiej jest nauczyć się grać po angielsku, niż Anglikowi np. po polsku. I niektórzy nasi skrabliści uczą się, wkuwając angielskie słówka jak każdy, kto chce opanować język obcy, a poza tym układają je na planszy, trenując w ten sposób przed startem w Mistrzostwach Świata. Czy trening był solidny, okaże się niebawem. 12 października w Warszawie rozpoczynają się 11. Mistrzostwa Świata w Scrabble w języku angielskim. Spodziewanych jest 116 zawodników z 44 krajów, w tym 30 z 16 państw nieanglojęzycznych. Co ciekawe, ta trzydziestka wcale nie jest bez szans. Przeciwnie, zalicza się do niej aktualny mistrz świata Tajlandczyk Pakom Nemitrmansuk. Właściwie nie jest to takie dziwne, skoro w Tajlandii anglojęzyczna Scrabble jest wspierana przez państwo jako sport umysłowy i… edukacyjny. Stanowi jedną z form nauczania języka angielskiego. U nas jeszcze nie, ale za trzech naszych (Rafał Dominiczak, Bartosz Pięta, Wojciech Usakiewicz) warto trzymać kciuki. A jest o co grać – pula nagród to 50 000 $, z czego 2/5 dla najlepszego.
Doświadczeni gracze wiedzą, jak duże znaczenie mają krótkie, 2-, 3-literowe słowa. Ich znajomość i umiejętność znajdywania dla nich miejsc na planszy bywa kluczem do zwycięstwa. Poniższe zadanie wiąże się z takimi „króciakami”.
Dysponujemy 11 płytkami tworzącymi słowo MISTRZOSTWA oraz jednym blankiem, czyli pustą płytką, która może zastąpić dowolną literę (punkty na płytkach nie są istotne):
Proszę utworzyć z tych liter krzyżówkę, w której płytki będą się stykać bokami najwięcej razy. Litery na stykających się płytkach powinny oczywiście zawsze tworzyć słowo i oczywiście takie, które jest dozwolone w grze, czyli pospolite (nie nazwa własna), będące dowolną częścią mowy w dowolnej formie gramatycznej. Poprawność wyrazów można sprawdzać w słowniku.
W rzędzie z dwunastu płytek (jak wyżej) zetknięć jest 11. W poniższej krzyżówce (blank zastępuje literę „O”) – 14:
Czy uda się Państwu utworzyć krzyżówkę z większą liczbą zetknięć? Maksimum stanowi 17, czyli prostokątny diagram 4×3 złożony z trzech słów 4-literowych i czterech 3-literowych:
Nie wiem, czy osiągnięcie prostokątnego ideału jest możliwe, ale nie wątpię, że dobrzy skrabliści, znający wiele dziwnych słów, pokażą, że tak.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
szot
wirY
astm
—
titr
owsA
masz
—
titr
owsa
mAsz
T_I__T_R
S_Z_W_A
S_M_O_(K)
To jest wersja polsko-angielska (TWO) 🙂
Pozdrawiam
luc
TITR
OWSA
M&SZ
(&=A)
a
Najprostsze rozwiązanie wraz w miarę prostymi słowami, to
SZOT
WIRY
ASTM
blank zdefiniowany za Y
lub alternatywnie
SZOT
WIRU
ASTM
blank zdefiniowany
ZIS – pojazd marki ZIS
ORT – srebrna modena bita w Polsce
ASTM – od astma
TUM – kościół katerdralny
Chciałbym dodać, że podany w artykule link do sprawdzającej poprawność słów, owszem sprawdza je, ale dla literaków.
Słowa do gry scrabble można sprawdzać na stronie PFS-u po linkiem http://pfs.org.pl/anagramator.php
Czy słowniki nie są tożsame? Skoro zasady dopuszczalności słów są jednakowe i język wspólny, to różnice wydają się niezbyt sensowne.
Czy mogę prosić o przykłady 3- lub 4-literowych słów, które są tylko w jednym słowniku (zwłaszcza w kontekście wpisu, czyli uwzględniając 12 płytek – MISTRZOSTWA + blank)?
mp
Lista słów znajdująca się pod adresem scrabblemania.pl, pomimo mylącej nazwy, nie służy do gry w scrabble ale w literaki, gdyż pokrywa się z listą słów używaną w serwisie kurnik.pl do gry we wspomniane literaki. Listę tych słów, w formie słownika można znaleźć pod linkiem sjp.pl. Potocznie listę tych słów nazywa się „kurnikową”.
W bardzo dużym skrócie lista „kurnikowa” oparta jest na prawie wszystkich słownikach, jakie ukazują się w Polsce i jest ona opublikowana na wolnej licencji. Lista dopuszczalnych słów do scrabble powstała w oparciu o Zasady Dopuszczalności Słów utworzone przez Polską Federację Scrabble. Zasady te zaś dopuszczają jedynie słowa występujące w słownikach PWN (są tu pewne wyjątki, ale nie mają one wpływu na istotę problemu). Listę tych słów nazywa się „peefesową” i nie można jej publikować i używać bez zgody PFS oraz PWN.
Na oficjalnych turniejach grywa się listą słów „peefesową”. Również tą listą grywa się na jedynym w Polsce serwisie oferującym grę w scrabble zagraj.pl
Dla porównania, słownik „kurnikowy” zawiera słowa dwuliterowe: aa, bi, ee, eo, gu, nu, oh, uu, których lista „peefesowa” nie notuje.
Z listy słów 3-literowych przykładowe różnice to słowa aaa, ate, aua, cyi, yyy.
Proszę napisać do mnie na maila, który podałem w formularzu, to prześlę Panu listę słów 2,3 oraz 4-literowych dopuszczalnych przez PFS do gry w scrabble.
Dziękuję za wyjaśnienia.
Rzec by można, swoista „wojna” na słowniki, stanowiące podstawę dopuszczalności słów. Anglosasi mieli podobnie, ale w ramach scrabble – dawniej był Chambers, od paru lat rządzi Collins.
mp
Szkoda tylko że na scrabblemania.pl nie można wybrać rodzaju słownika. Dla literaków lub scrabble. Może kiedyś autor(ka) wpadnie na to aby umieścić tam oba słowniki.