Bez kantów
Jako się rzekło, klasyczna bitwa morska jest łamigłówką czwórkową, ponieważ w każdym polu może pojawić się jeden z czterech różnych „stanów”: koniec okrętu (dziób lub rufa), śródokręcie, 1-masztowiec albo woda. Niektóre warianty bitwy są jednak dwójkowe, bo w trakcie rozwiązywania nie ma znaczenia, jaki okrętowy element pojawia się na danym polu. Istotne jest tylko, ile masztów liczy, czyli ile kratek zajmuje cały okręt.
Dwójkowy był np. wariant minerski z 7 kwietnia – okrętowe okrągłości nie były w nim konieczne, występowały tylko dla podkreślenia marynistycznego rodowodu zadania. Z kolei odmiana z poprzedniego wpisu, powiązana z literamą, jest czwórkowa. Korzystając z literamy w inny sposób, można jednak utworzyć wariant dwójkowy – taki, jak w poniższym przykładzie:
Liczba przy brzegu oznacza wielkość najbliższego okrętu w danym rzędzie.
Zaokrąglenia są obecne z przyzwyczajenia, bo przy rozwiązywaniu do niczego się nie przydają, więc wszystkie kawałki mogłyby być kanciaste, czyli kwadratowe jak śródokręcia. Przypominam, że tradycyjnie okręty muszą być w separacji.
W rozwiązaniu wystarczy określić pozycję 4-masztowca.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
defg 3. Pozdrawiam 🙂
Coś mi się pomyliło. Dałam w odpowiedzi położenie 4-masztowca z poprzedniego wpisu. Przepraszam, to z przepracowania… Pozdrawiam 🙂
Dodałam oznaczenia rzędów i kolumn takie jak w poprzednim zadaniu – czteromasztowiec siedzi w polach i6, i7, i8, i9 (prawy dolny róg).
Stosując współrzędne z poprzedniego wpisu, 4-masztowiec znajduje się na pozycji i6789.
Ciekawe zadanie. Kluczem było ustalenie położenia 3-masztowców.
Nie ma współrzędnych, ale i bez nich spróbujmy:
4masztowiec leży poziomo w prawym dolnym rogu przesunięty o wektor [-1,1]
I zdaje się, że są ze 4 rozwiązania.
drugi rząd od dołu, pola 6,7,8,9 od lewej
4-masztowiec znajduje się w drugim rzędzie od dołu, w II połowie kwadratu, w 2,3,4 i 5 okienku od końca. Ale wymyśliłam opis!… Bez współrzędnych ciężko. Ciekawe, jak innym poszło opisywanie 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Od dołu w drugim rzędzie zajmuje 6,7,8 i 9 kratkę (od lewej).
A wydawało się takie proste…
…prawie prawy, dolny róg 🙂
______o_oo
____o_____
____o____o
__________
_o__ooo___
__________
o__o______
o_________
o_o__oooo_
__o_______
4-masztowiec jest w przedostatnim wierszu w odstepie jednego pola od prawego brzegu.
a
czteromasztowiec leży poziomo w dziewiątym wierszu od góry w polach od 6 do 9 numerując od lewej.