Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

17.04.2011
niedziela

Okręty rogate

17 kwietnia 2011, niedziela,

Bitwa morska jest rodzajem zadania z najdłuższym stażem na łamigłówkowych mistrzostwach świata. Gościła na prawie każdych, poczynając od pierwszych (Nowy Jork, 1992), aż do ubiegłorocznych w Polsce. Zabrakło jej tylko na trzecich mistrzostwach w Kolonii, ale to były zawody ogólnie dziwne i kontrowersyjne – bardziej szaradziarskie niż logiczne, pełne zadań słowno-literowych, oczywiście z alfabetem łacińskim, co doprowadzało do pasji Rosjan i Japończyków. Dla większości z nich większą atrakcją była więc forma imprezy, która odbywała się na statku, płynącym w górę Renu i z powrotem. W tej sytuacji pasowałaby bitwa rzeczna, ale takich zadań nie ma, zresztą rzeczywistych bitew na wodach śródlądowych też chyba nie toczono.

Poczynając od mistrzostw w Utrechcie (1996) kilkakrotnie statki chadzały stadkami, czyli tworzyły odrębne rundy złożone z kilku lub kilkunastu bitew. Z czasem pojawiało się coraz więcej odmian – także na innych turniejach i w czasopismach. Dziś jest ich tyle, że gdybym każdemu wariantowi poświęcał jeden Łamiblog, starczyłoby mniej więcej na pół roku. Ponieważ jednak prezentuję te, które mi się najbardziej podobają, a takich jest niewiele, więc nie ma obaw – lada moment skończę z marynistyką.

Rosjanka Olga Leontjewa to jedna z niewielu pań układających łamigłówki półprofesjonalnie i są to na ogół dziełka bardzo udane, pojawiające się często na mistrzostwach świata. Znalazł się wśród nich oryginalny wariant bitwy morskiej. Przykład wygląda tak:

Jak widać okręty są kanciaste, choć lepiej powiedzieć – rogate. Ogólna zasada ich rozmieszczenia jest tradycyjna, czyli nie mogą się stykać, także rogami. Klucz do rozwiązania jest jednak nietypowy, bo liczb brak. Są natomiast czerwone punkty na skrzyżowaniach linii. Z przykładowego rozwiązania wynika, że pojawiły się one jako oznaczenia dwóch i tylko dwóch rogów każdego statku-prostokąta, leżących na końcach tej samej przekątnej.

I zadanie:

Trudne nie jest, ale za to oryginalne. W rozwiązaniu wystarczy podać pozycje jednomasztowców.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. a7, e6 d4, f4

 2. Widać, że bitwa na morzu jest w pełni, bo kilka okrętów pływa już do góry dnem.
  Pozycje jednomasztowców:
  a7, d4, e6, f4.

 3. df4 e6 a7

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jedynaki sa na a7, d4, e6 i f4.
  a

 6. a7, d4, e6, f4

 7. 4f,4d,6e,7a

 8. Bardzo ciekawy pomysł, ale faktycznie – niezbyt trudna łamigłówka.
  1-masztowce: a7, d4, f4, e6

 9. a7, d4, e6, f4 🙂

 10. a7,d4,e6,f4

  Pozdrawiam
  P.

css.php