Okręty rogate

Bitwa morska jest rodzajem zadania z najdłuższym stażem na łamigłówkowych mistrzostwach świata. Gościła na prawie każdych, poczynając od pierwszych (Nowy Jork, 1992), aż do ubiegłorocznych w Polsce. Zabrakło jej tylko na trzecich mistrzostwach w Kolonii, ale to były zawody ogólnie dziwne i kontrowersyjne – bardziej szaradziarskie niż logiczne, pełne zadań słowno-literowych, oczywiście z alfabetem łacińskim, co doprowadzało do pasji Rosjan i Japończyków. Dla większości z nich większą atrakcją była więc forma imprezy, która odbywała się na statku, płynącym w górę Renu i z powrotem. W tej sytuacji pasowałaby bitwa rzeczna, ale takich zadań nie ma, zresztą rzeczywistych bitew na wodach śródlądowych też chyba nie toczono.

Poczynając od mistrzostw w Utrechcie (1996) kilkakrotnie statki chadzały stadkami, czyli tworzyły odrębne rundy złożone z kilku lub kilkunastu bitew. Z czasem pojawiało się coraz więcej odmian – także na innych turniejach i w czasopismach. Dziś jest ich tyle, że gdybym każdemu wariantowi poświęcał jeden Łamiblog, starczyłoby mniej więcej na pół roku. Ponieważ jednak prezentuję te, które mi się najbardziej podobają, a takich jest niewiele, więc nie ma obaw – lada moment skończę z marynistyką.

Rosjanka Olga Leontjewa to jedna z niewielu pań układających łamigłówki półprofesjonalnie i są to na ogół dziełka bardzo udane, pojawiające się często na mistrzostwach świata. Znalazł się wśród nich oryginalny wariant bitwy morskiej. Przykład wygląda tak:

Jak widać okręty są kanciaste, choć lepiej powiedzieć – rogate. Ogólna zasada ich rozmieszczenia jest tradycyjna, czyli nie mogą się stykać, także rogami. Klucz do rozwiązania jest jednak nietypowy, bo liczb brak. Są natomiast czerwone punkty na skrzyżowaniach linii. Z przykładowego rozwiązania wynika, że pojawiły się one jako oznaczenia dwóch i tylko dwóch rogów każdego statku-prostokąta, leżących na końcach tej samej przekątnej.

I zadanie:

Trudne nie jest, ale za to oryginalne. W rozwiązaniu wystarczy podać pozycje jednomasztowców.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.