Barierki

Na ile całkowicie różnych sposobów (z dokładnością do odbić i obrotów) można obejść wieżą po trasie zamkniętej diagram n×n, goszcząc tylko raz w każdym polu? Wypada dodać, że jest to możliwe tylko dla parzystych n, więc właściwie chodzi o diagram 2n×2n. Dla n=1 sposób jest oczywiście jeden, dla n=2 – dwa.

Dalej liczba sposobów bardzo szybko rośnie: dla n=3 jest ich 149, a dla n=4, czyli dla szachownicy – 580717.
Pytanie, które pojawiło się już w Łamiblogu przed wielu laty brzmi: ile co najmniej barier należy ustawić między polami diagramu 2n×2n, aby możliwe było obejście diagramu wieżą tylko w jeden sposób? Pytanie to dotyczyło jednak wówczas konkretnie n=3, czyli diagramu 6×6 (dla n=2 potrzebne są dwie bariery, a ich możliwe ustawienie, zresztą niejedno, łatwo znaleźć). W jednym z komentarzy pojawiło się rozwiązanie z 4 barierami i liczba ta uchodzi dziś za minimalną, choć dowodu, że 3 bariery nie są możliwe – brak.

Tym razem analogiczne pytanie dotyczy szachownicy (n=4), więc jest znacznie trudniejsze. Odpowiedzi nie znam i o ile wiem, nikt takiego pytania dotąd nie zadawał. Wstępem do tego tematu może być poniższe zadanie, w którym barier jest aż 16.

Rozwiązanie polega na:
(a) narysowaniu okrężnej trasy wieży, zaliczającej wszystkie pola – każde tylko raz (jako odpowiedź wystarczy podać liczbę załamań trasy na przekątnych diagramu);
(b) próbie usunięcia którejś blokady (blokad) tak, by jedno rozwiązanie było zachowane.
Już (a) jest moim zdaniem nieproste, a (b) – benedyktyńskie, nie wspominając o początkowym pytaniu o minimalną liczbę blokad.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.