Magia 99

Określenie „liczby magiczne” ma zwykle jedną encyklopedyczną definicję z zakresu fizyki jądrowej. Chodzi oczywiście o największe możliwe liczby protonów i neutronów na powłokach w modelu powłokowym jądra atomowego: 2, 8, 20, 28, 50, 82, 126 i ewentualnie dodatkowa (tylko dla neutronów) – 184. Mniej znane liczby magiczne pojawiają się w chemii (liczby atomów tworzących tzw. klastry) i informatyce (w systemach operacyjnych UNIX). Poza tym od liczb magicznych roi się w matematyce rekreacyjnej (nie mówiąc o numerologii), bo tak można określić każdą liczbę, która się czymś wyróżnia lub należy do jakiegoś ekskluzywnego klubu liczb. A o przypisanie dowolnej liczbie wyróżniającej ją cechy nietrudno. Gdyby nawet trafiła się jakaś oporna, to zawsze można stwierdzić, że wyróżnia ją to, że niczym się nie wyróżnia. Zapewne ze względu na nazwę najbardziej magicznymi są liczby będące sumami magicznymi kwadratów magicznych: 15, 34, 65, 111, 175,… – ogólnie (n^3+n)/2 dla n=3, 4, 5,…
Liczbą magiczną powszednią przełomu XX i XXI wieku jest 99, która osacza nas po przecinku w niemal każdym sklepie oraz w reklamach różnych produktów. Podobno końcówkę 99 wymyślono już grubo ponad 99 lat temu, ale nigdy nie rozpleniła się ona tak, jak w ostatnich kilkudziesięciu latach. Nie opanowała jeszcze chyba tylko bazarów – ceny jabłek, pomidorów i innych specjałów są tam okrągłe, czyli kończą się zerem (lub w ogóle nie mają ułamka), jak za miłościwie nam panującego PRL-u. W Łamiblogu jednak 99 dotąd nie gościło (jeśli mnie pamięć nie myli). Pora to nadrobić.

Większość cyfr w zapisie mnożenia zastąpiono kratkami. Ujawnione są tylko niektóre (nie wszystkie) dziewiątki. Należy rozszyfrować działanie, czyli ustalić wartości mnożnej i mnożnika.
Jeśli ktoś weźmie się za rozwiązywanie i dojdzie do wniosku, że zadanie jest bardzo trudne, to przyznam mu rację. Chciałem nawet zaoferować konia z rzędem temu, kto to rozwiąże, ale uznałem, że miałbym 99 procent szans na zachowanie konia i rzędu, więc wolę nie ryzykować

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.