Śladem tygrysa
Na ogół metoda prób i błędów nie jest w łamigłówkach mile widziana. Napisałem „na ogół”, bo bywa odwrotnie – czasem stanowi jakby przyprawę polepszającą smak zadania. Źle się dzieje tylko wtedy, gdy przyprawy jest za dużo, a zwłaszcza gdy staje się ona daniem głównym, bo wtedy pojawia się propozycja dla masochistów lub programistów (z drugiej strony to też ma swój urok).
Wypadałoby także uwzględnić dialektykę, czyli to, że opinia o sposobie rozwiązywania może być różna i zmienna: w tym, co początkowo wydaje się benedyktyńską dłubaniną, z czasem możemy zacząć dostrzegać logiczne ścieżki, które stopniowo odsuwają próbowanie i błądzenie na dalszy plan. Sam niekiedy doświadczam podobnej „przemiany” w trakcie poznawania nowych łamigłówek, które początkowo wydają mi się prawie nie do ruszenia na logikę. Spektakularny przykład takiego rodzaju zadań nosi nazwę „Otwarta ścieżka” lub bardziej obrazowo i jakby konkretniej – „Tygrys w lesie”.
Zadanie polega na wyznaczeniu drogi „tygrysa”, czyli narysowanie łamanej, zaczynającej się w środku którejś kratki i wiodącej przez środki wszystkich białych kratek. Odcinki łamanej muszą leżeć w rzędach i kolumnach, a co najważniejsze – prosty odcinek drogi powinien zawsze biec „do oporu”, czyli do środka kratki przy brzegu diagramu lub przed czarnym polem. Po trafieniu na opór należy skręcić w prawo lub w lewo. Łamana może przecinać samą siebie, ale nie może biec dwukrotnie tym samym fragmentem trasy, ani gościć dwukrotnie w polu startowym (S) i końcowym (M).
Oto przykład:
Zapis rozwiązania: b3-DPPPPLLLLL-e1
I zadanie domowe:
Warto pomyśleć nad logicznym sposobem rozwiązywania zanim zacznie się próbować i błądzić lub nie zacznie się w ogóle.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Czy koniec trasy ma być w prawym dolnym rogu jak w przykładzie czy w dowolnym polu, bo treść zadania nic o tym nie mówi?
Pola startowe i końcowe to także zagadka.
mp
e1-GLPPPLLLLPLLLPP-d1
Metodą prób i błędów 😉 znalazłem takie rozwiązanie, nie mam pewności czy jest jedyne:
e1-GLPPPLLLLPLLLPP-d1
Dzień dobry!
Czy nie brakuje aby dwóch małych literek?
Pozdrawiam
Ale gdzie jakoby miałoby ich brakować?
mp
E3 d p p p p l l l l p l l l l p p C6
Ponieważ miałem kłopoty z interpretacją kierunków (prawo, lewo) proponuję inny sposób zapisu rozwiązania. Pola, zgodnie z notacją szachową, są miejscami gdzie się kończy każde tygrysie „bryknięcie”.
e1,e3,a3,a6,f6,f1,g1,g5,c5,c2,a2,a1,b1,b4,d4,d1
„Pola startowe i końcowe to także zagadka.
mp”
Właśnie tego brakowało.
Na nic zdały się porady. Tylko chwilę trwały usiłowania logicznego myślenia, które nie wiedząc jak, zarzuciłem i … przeszedłem do kompulsywnego próbowania. Biegam od ściany do ściany, a moja frustracja narasta.
Kończymy z oporem:
e1-GLPPPLLLLPLLLPP-d1
No bo jeśli nie, to już wiemy, że nie:
e2-GLPPPLLLLPLLLPPL-e1
E2 G L P P P L L L L P L L L P P L E1
e1-GLPPPLLLLPLLLPP-d1
Rozwiązanie nie moje; dałam do zrobienia synowi – tegorocznemu maturzyście, żeby się chłopak odstresował przy czymś lżejszym przed maratonem, który go czeka od jutra 🙂
e1-GLPPPLLLLPLLLPP-d1
Są jeszcze takie:
c6,LLLLPLPPPPPLLLLLP,g1
e6,PPLLLLPLLLLPPPLLL,a3
@Spytko z Melsztyna
Sprawdziłem zaproponowane rozwiązania i oba są nieprawidłowe.
Pierwsze próbuje zakręcać na polu d3 a to nigdy nie jest możliwe – brakuje tam „oporu”.
Drugie próbuje zakręcać na polu d6 ale jako „opór” uznaje pole startowe.
@ apartado
Mój tygrys po prostu podniósł sobie poprzeczkę i za „opór” brał również pola na których jego ślad biegł wcześniej w tym samym kierunku (nie tylko zwrocie). W ten sposób program dał mi 5 dodatkowych rozwiązań istotnie różniących się od siebie.