Produkcyjniak

Swego rodzaju fundamentem bardzo wielu łamigłówek logicznych jest kwadratowy diagram n×n złożony z n^2 kratek. Wyobraźmy sobie profesjonalnego twórcę łamigłówek logicznych (jest paru w Japonii), który siedzi nad takim diagramem, próbując wymyślić jakiś nowy rodzaj zadania i ułożyć konkretny przykład. Mógłby zacząć od podzielenia diagramu wzdłuż boków kratek na wielokątne działki, a potem przyjąć pierwszą ogólną regułę: do jednego i tylko jednego pola w każdej działce należy wpisać liczbę równą liczbie pól tej działki.
Być może taki był początek narodzin poniższej łamigłówki. Co było dalej, czyli jakie reguły pojawiły się na następnych etapach „produkcji” – oto zagadka indukcyjna. Proponuję zatem samodzielnie ustalić te dalsze reguły na podstawie poniższego przykładu 5×5, a następnie rozwiązać zadanie 6×6. Obawiam się, że propozycja rozszyfrowania procesu produkcyjnego jest nie lada wyzwaniem. Jeśli się powiedzie, to zadanie nie powinno juz sprawić kłopotu. Wypadałoby jeszcze dodać, że kolory działek są tylko ozdobnikiem, czyli nie mają z regułami nic wspólnego.
Jako rozwiązanie wystarczy podać sumę liczb na przekątnych, choć oczywiście opis rozszyfrowanych reguł będzie mile widziany.
Przykład

Zadanie

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.