Szał ciał

Rodzaj zadań zwany w oryginale tentaisho debiutował w Japonii w roku 2001. Uznany został wówczas za dziełko atrakcyjne i oryginalne, które w związku z tym szybko trafiło do łamigłówkowego kanonu. Jednak w Łamiblogu jeszcze nie gościło, więc postanowiłem poniewczasie nadrobić tę zaległość.
Japońska nazwa jest równie sprytna, jak sam desygnat, bo dwuznaczna homonimicznie. Tentai znaczy „ciało niebieskie”, a sho to anglicyzm pochodzący od słowa show. Zatem w sumie to prawie tytuł pamiętnego, urokliwego przeboju Maanamu „Szał niebieskich ciał” – co z wyglądem łamigłówki ma trochę wspólnego. Równocześnie jednak ten to japoński „punkt”, a taisho – „symetria”, więc powstaje „punktowa symetria”, a to już idealnie pasuje do obrazka i reguł. Przed laty zaproponowałem dla tej łamigłówki polską nazwę „złote środki” i jako taka pojawiła się ona w jednym z dawnych „Omnibusów”.
Diagram należy podzielić wzdłuż linii przerywanych na wielokąty tak, aby w każdym wielokącie znalazł się dokładnie jeden złoty punkt i aby ten punkt był środkiem symetrii wielokąta. Gwoli ścisłości warto dodać, że punkt jest środkiem symetrii danej figury, jeśli po jej obróceniu wokół tego punktu o kąt półpełny (180 stopni) figura pokryje samą siebie w położeniu sprzed obrotu. Oczywiście symetria środkowa danej figury nie musi wykluczać jej symetrii osiowej, jak w przypadku kwadratu i prostokątów w przykładzie.
Przykład

Zadanie

W rozwiązaniu wystarczy podać, ile kwadratów obejmuje największy wielokąt.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.