Cheeko

Niemal dokładnie przed 12 laty opisałem w Łamiblogu szachowego samotnika. To wielochodowa łamigłówka firmowa (firma Think Fun), która stanowi szachową wariację na temat klasycznego samotnika na złożonej zwykle z 33 pól planszy w kształcie krzyża, polegajacego na przeskakiwaniu jednymi pionkami przez inne i usuwaniu przeskoczonych – aż do pozostawienia solisty. Wariacja polegała na zastąpieniu pionków figurami szachowymi, które w kolejnych ruchach „samobójczo” zbijały się na ćwiartce szachownicy (4×4), dopóki nie zostały wyeliminowane wszystkie oprócz jednego – jak w turnieju lub w teleturnieju 1 z 10.
Tym wariacyjnym tropem poszedł apartado, aktywny Łamiblogowy komentator, proponując analogiczną szachową podmiankę w prezentowanej w poprzednim wpisie grze Teeko, a ściślej – w Teekowych wielochodówkach. Autor nazwał swój pomysł Cheeko i poparł propozycję kilkoma ciekawymi zadaniami. Oto prosty przykład:

Strony wykonują ruchy jak w szachach. Zaczynają czarne i wygrywają w najmniejszej możliwej liczbie posunięć (w ilu konkretnie – to także zagadka). Wygrana polega na ustawieniu czterech czarnych figur w linii ciągłej – poziomej, pionowej lub ukośnej. Bicia oczywiście wykluczamy (przy rozwiązywaniu miałem z tym mały kłopot, bo jako miłośnik szachów co chwila odruchowo chciałem coś zbijać).
Zadanie jest trzychodówką, a rozwiązanie wygląda tak:
1.Sc4-b2 Wa2-a4
2.Gb3-a2 dowolny ruch
3.Wd1-d2X (zajęta linia a2-d2)
Kolej na zadanie domowe:

PS skoro w Teeko wszystkie pionki poruszają się tak samo, to gra jest „mono-”. Natomiast w Cheeko ruchy figur są różne, czyli „poli-”, więc łamigłówka mogłaby się nazywać także Politeeko :).

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.