Obciach

„Obciachowy” (bo dotyczący obcinania cyfr) wpis sprzed tygodnia okazał się nomen omen obciachem także w tym sensie, że zapowiedziany w nim jako „dość łatwy” do znalezienia dowód wcale taki nie jest. Powiem więcej – ja go nie znam.
Przypomnę: chodziło o udowodnienie, że poza 49 nie ma takich kwadratów, które po obcięciu pierwszej cyfry pozostają kwadratami oraz po odcięciu ostatniej także nie tracą kwadratowości.
Zmyłka była przypadkowa, ale wynikła z mojej pochopnej decyzji. Otóż jakby połowę zapowiedzianego dowodu miał stanowić dowód specyficznej cechy ciągu kwadratów, które pozostają kwadratami po obcięciu pierwszej cyfry, czyli ciągu A225885 w OEIS. Specyficzną cechą jest to, że ciąg ten składa się – poza początkowym krótkim fragmentem – wyłącznie z liczb kończących się parzystą liczbą zer albo liczbą 25 (zauważył to także w ostatnim komentarzu SG_z_WLKP). Jest oczywiste, że po usunięciu z takich liczb ostatniej cyfry przestają one być kwadratami. Ten surowiec na pełny dowód wymaga jednak udowodnienia, że obecne w ciągu A225885 końcówki są jedynymi możliwymi dla liczb co najmniej trzycyfrowych. I tu zaczynają się schody.
Znajoma matematyczka przesłała mi opis sposobu znajdywania liczb, tworzących ciąg A225885, czyli coś w rodzaju programu komputerowego, ale to oczywiście nie dowód. Być może ktoś z moich gości pokusi się o znalezienie takowego w przyszłości, nawet jeśli dotychczasowe kuszenie się było bezowocne.
A tymczasem dla relaksu proste (choć może nie do końca) zadanie na bliźniaczy temat.
Kilka liczb 3-cyfrowych ma następujące dwie własności:
– jeśli pozbawić je pierwszej cyfry, powstaną kwadraty,
– jeśli pozbawić je ostatniej cyfry, też powstaną kwadraty.
Jaka jest suma wszystkich tych liczb oraz (nie mającej z nimi nic wspólnego) największej liczby x o następującej własności:
– każda liczba y<x i względnie pierwsza z x (x i y nie mają wspólnych dzielników większych od 1) jest także sama w sobie pierwsza (np. 7 i 15 są względnie pierwsze i liczba 7 jest pierwsza, ale 8 i 15 są względnie pierwsze, lecz liczba 8 nie jest pierwsza). Podpowiedź: liczba x jest 2-cyfrowa.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.