Problem 49

W moim łamigłówkowym światku pojawiają się czasem – zwykle przypadkowo przy okazji innego tematu – problemy, a właściwie problemiki lub pytania, które trudno nazwać łamigłówkami, ale które chodzą po głowie i trudno się od nich uwolnić. Oto przykład takiego drobiazgu: czy 49 jest jedynym kwadratem, który pozostaje kwadratem zarówno po usunięciu pierwszej cyfry, jak i po usunięciu ostatniej? W encyklopedii OEIS jest ciąg kwadratów, które nie tracą kwadratowości po równoczesnym usunięciu cyfr pierwszej i ostatniej (A077355, przykłady – 196, 8649, 77841) – ale to oczywiście, wbrew pozorom, coś prawie całkiem innego. Wprawdzie w różnych numberopediach pojawia się liczba 49 ze względu na jej osobliwe własności, ale inne – na przykład jako najmniejsza konkatenacja (zlepek) dwóch kwadratów albo największy kwadrat liczby pierwszej p, który jest większy od iloczynu wszystkich liczb pierwszych mniejszych od p (49 > 2*3*5=30). To, że nigdzie nie ma wzmianki o podwójnie „obciachowej” jedynaczce 49 mogłoby sugerować, że nie jest ona jedynaczką. Można jednak dość łatwo dowieść, że jednak jest. W jaki sposób?
A przy okazji inne, bardziej „normalne” zadanie na temat.
Zapisałem 49 kolejnych liczb naturalnych – od 1 do 49. Wykreśliłem dwie z nich, a zamiast nich do zbioru dopisałem ich różnicę (nieujemną, czyli moduł różnicy). Taką operację powtórzyłem 48 razy, aż pozostała jedna liczba. Jaka, jeśli liczbę tę można utworzyć z dwóch różnych cyfr spośród czterech, nie występujących w poniższym zapisie mnożenia – oczywiście po jego rozszyfrowaniu? W zapisie ujawniono czwórki i dziewiątki, ale niekoniecznie wszystkie.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.