Równowagi mix
Poniższy przykładowy rysunek przedstawia widok z góry wirtualnego „skrzyżowania” trzech wag (dźwigni) dwuramiennych – jednakowej długości, ale niekoniecznie równoramiennych.
Czerwone punkty to osie wag (punkty podparcia), a romby to szalki rozmieszczone w równych odstępach. Liczby na kilku szalkach oznaczają masy umieszczonych na nich ciężarów. Ciężary są takie i tak rozlokowane, że wszystkie wagi są w równowadze (masy szalek i „linii” pomijamy). Ponadto na brzegach szalek z ciężarkiem umieszczone są czerwone znaki większości wskazujące na mniej obciążoną sąsiednią szalkę (na pustej szalce jest domyślne zero).
Szalka na skrzyżowaniu „obsługuje” wirtualnie dwie wagi – uwzględniając także ciężar, który może się na niej znajdować (dwójka w przykładzie).
Na diagramie zadania w analogiczny sposób skrzyżowane są cztery wagi. Na dziewięciu szalkach należy umieścić dziewięć różnych liczb-ciężarów – od 1 do 9 – tak, aby wszystkie wagi były w równowadze.
Zadanie wymaga sporo liczenia, koncentracji, systematyczności, ale chyba przede wszystkim anielskiej cierpliwości, bo jest po prostu żmudne.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
W półprzeźroczystym excelu rozwiązanie wygląda tak:
https://zapodaj.net/d15cfbd5f199b.png.html
https://images92.fotosik.pl/628/95b37ae4b23a029b.jpg
91 053
_ _ _ _ 8 _
74 062
Łamigłówką można się skutecznie delektować dokładając kolejne ciężarki do zestawu początkowego (o rosnących wagach: 10,11,…).
Pozostawiam do ustalenia dociekliwym, jak daleko można się posunąć w tym procederze.
Bardzo fajna zagadka, dużo trudniejsza niż mogłoby się wydawać patrząc na rozmiar.
Rozwiązanie:
9-1-*-0-5-3
0 8
0 *
0 0
* 0
7-4-*-0-6-2
Ciekawym utrudnieniem byłoby uwzględnienie faktu, że krzyżujące sie ramiona wag oddziałują na siebie całym ciężarem, a nie tylko poprzez wirtualny wspólny ciężar, przy jakiejś ustalonej kolejności ramion. Nie wiem czy to nie przegięcie:)
To byłoby rozrywkowe inaczej:)
mp
górna = [9, 1, 0, 5, 3]
dolna = [7, 4, 0, 6, 2]
lewa = [1, 0, 0, 0, 4]
prawa= [5, 8, 0, 0, 6]
ręczne rachunki najlepiej zacząć od lewej wagi bo tylko kilka możliwości ale program liczy w sekundę.
@BartoszC
Wyobraziłem sobie dokładnie takie samo utrudnienie, ale to byłaby prawdziwa łamigłówkowa rzeźnia:)