Duet

Jaka reguła rządzi rozmieszczeniem liczb w poniższym kwadracie 5×5?

To pytanie miałoby tutaj sens, gdyby nie wpis sprzed dwóch tygodni. Odpowiedź znalazła się bowiem wówczas w komentarzu swedsa, który jako pierwszy ustalił, że możliwe jest wpisanie do kwadratu 5×5 co najwyżej jedenastu początkowych liczb całkowitych dodatnich, czyli od 1 do 11, tak, że jeśli w jakimś wierszu, kolumnie lub na dowolnej przekątnej (głównej lub równoległej do niej) są przynajmniej dwie liczby, to ich suma jest zawsze jednakowa. W powyższym kwadracie (autor ciboya 7294) jest jedenaście sum równych 20.
Zagadka tego kwadratu, zwanego gamicznym, została więc rozwiązana. Do rozgryzienia są zatem dwa inne orzechy. W obu chodzi o to samo: w każdym trzeba ustalić regułę, zgodnie z którą w kwadracie rozmieszczone są liczby (każdego kwadratu dotyczy inna reguła).

Zadania są niełatwe, choć rutyniarzom obcykanym w z różnymi rodzajami łamigłówek sprawią zapewne mniej kłopotu. Dodam, być może dla ułatwienia, że liczba liczb wpisanych w każdy kwadrat jest – zgodnie z zagadkową regułą – największą możliwą.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.