Bez trójpyz

Zabieram się do przyszłorocznego Omnibusa i zbieram pomysły zadań. Niektóre będą miały „prapremierę” w Łamiblogu. „Prapremiera” jest w cudzysłowie, bo pomysły w większości nie są moje – debiutowały w innych miejscach, zwykle dalekowschodnich. Zbieranie pomysłów jest więc trochę jak z(a)bieranie kwiatków z cudzego ogródka. Dziś będzie pierwszy kwiatek, który pojawił się w ogródku japońskiego wydawnictwa Nikoli przed sześciu laty i wkrótce… zwiądł. Został potraktowany przez wydawcę po macoszemu z nieznanych mi powodów, choć wydaje się całkiem przyjemny i relaksowy.
Oto przykład:

Są tylko dwie, proste zasady:
– w każdej jednokolorowej działce należy zaczernić jedno kółko;
– w żadnym rzędzie poziomym, pionowym, ani ukośnym na trzech kolejnych polach nie może pozostać (białe kółka) lub pojawić się (czarne) ciąg trzech kółek takiego samego koloru.
Jako rozwiązanie poniższego zadania wystarczy podać liczbę samotnych czarnych i samotnych białych kółek. Samotność samotnika oznacza, że na żadnym z otaczających go pól nie ma kółka takiego samego koloru (w przykładzie białego samotnika brak, a czarne są 3).

Zagadkowo brzmi także nazwa łamigłówki – „Bez dango”. Ale to prosta zagadka kulinarna. Dango jest japońską potrawą w postaci nadzianych na szpikulec – podobnie jak szaszłyk – trzech okrągłych klusek, przypominających nasze pyzy.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.