Horrendum 2

Kiedy na koncie jest blisko 1200 wpisów w dość wąskim temacie i ma się tzw. swoje lata, to trudno się dziwić, że niekiedy zdarzają się powtórki. Nie takie prawie „słowo w słowo” – choć to też trudno wykluczyć, ale chyba dotąd się nie zdarzyło – lecz dotyczące tego samego rodzaju problemu czy łamigłówki. Bywa też i tak, że świadomie powtarzam jakiś typ zadania, różniący się jednak od prezentowanego poprzednio merytorycznym szczegółem albo stopniem trudności. Tak jest właśnie tym razem i jak wynika z tytułu nowość stanowi ekstremalny stopień trudności. Zadanie należy do kategorii CDS (cyfry do strzałek), która gościła w serii Łamiblogowych wpisów przed sześciu laty.
Do niektórych pól diagramu 8×8 należy wpisać cyfry z zakresu od 0 do 4 tak, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie znalazło się pięć różnych cyfr – trzy pola w każdym rzędzie pozostaną więc puste. W niebieskich kratkach ze strzałkami cyfry muszą się znaleźć, a każda powinna oznaczać, na ile liczb wskazuje strzałka umieszczona w tej kratce.
W przykładzie mniejsze są: diagram (5×5), zakres cyfr (od 0 do 2) i liczba wolnych pól w każdym rzędzie (2).
Przykład

Zadanie pochodzi z kolekcji japońskiego mistrza Inaby Naokiego. Jest bardzo trudne i żmudne – głównie ze względu na występujące w nim sprzężenie zwrotne. Wymaga nie lada uwagi i spostrzegawczości, aby na każdym kroku wypatrywać logicznej ścieżki do celu. Zagadką pozostaje, czy wymaga także w niewielkim stopniu korzystania z metody prób i błędów (ja odrobinę korzystałem, ale być może z powodu nieuwagi i lenistwa). Jako rozwiązanie końcowe wystarczy podać sumę cyfr (ściślej: jednocyfrowych liczb) na przekątnych diagramu.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.