Horrendum

W lipcowym numerze Świata Nauki jest sudoku zdaniem niektórych horrendalne. Co gorsza mocno nietypowe, choć bez dodatkowych „dziwactw”, zatem niemożliwe do ruszenia żadnym dostępnym w sieci programem. Do czasochłonnego pisania programu nikt ze znajomych rozwiązywaczy się nie pali, a niemal wszyscy zarzucają mi, że „pałka się przegła”; nierzadkie są nawet opinie, że nie ma rozwiązania. W tej sytuacji postanowiłem zawczasu przetestować na Łamiblogowiczach domniemaną ekstremalność tego zadania.
Oto diagram.

Sudoku jest, jak widać, 8×8 i nieregularne, ale z pewną nietypową nieregularnością: różne cyfry od 1 do 8 powinny znaleźć się w każdym wierszu, w każdej kolumnie, w każdym wydzielonym 8-kratkowym wielokącie, na oznaczonej przekątnej, a także w tercecie różowych wielokątów oraz w oktecie błękitnych kratek.
W rozwiązaniu wystarczy podać sumę cyfr na nieoznaczonej przekątnej, ale oczywiście pełne rozwiązania będą mile widziane – o ile takowe się pojawią.
Ponieważ zadanie jest konkursowe do końca lipca, więc do tego czasu rozwiązań, które być może się pojawią, nie będę ujawniał.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.