Wspominek

Gdy 41 lat temu powstała SOLIDARNOŚĆ, niektórzy główkołamacze nie omieszkali zauważyć, że w 11-literowej nazwie nowego związku zawodowego występuje dokładnie dziesięć różnych liter, więc stanowi ona idealny surowiec dla kryptarytmów. Pracowałem wówczas w redakcji „Rozrywki”, zajmując się działem krzyżówek oraz zadaniami logicznymi nadsyłanymi przez niewielkie grono autorów. Pamiętam próby podkreślenia potęgi Solidarności, czyli propozycje zadań sprowadzających się do zastąpienia nazwy związku liczbą, która byłaby potęgą. Próby były karkołomne, bo samo znalezienie 11-cyfrowej potęgi, w której druga i dziewiąta cyfra byłyby takie same, a wszystkie pozostałe inne i różne, stanowiło wówczas nie lada wyzwanie dla programisty. Takich najmniejszych potęg, czyli kwadratów, jest dziesięć, zaczynając od 14026375489 (118433^2), a kończąc na 90387416025 (300645^2). Czy są wyższe potęgi, którymi można zastąpić SOLIDARNOŚĆ? – tego nie wiem do dziś.
W starych szpargałach znalazłem „solidarnościowy” kryptarytm, który miał szansę pojawić się na łamach „Rozrywki”, ale ją stracił z powodu… cenzury. Po prostu redaktor naczelny (z klucza partyjnego) wolał nie ryzykować i nie wyraził zgody na „propagandę”. Kryptarytm ten debiutuje więc poniżej.

Czynniki i iloczyn w zapisie mnożenia zastąpiono literami, a iloczyny cząstkowe kratkami. Różne litery zastępują różne cyfry, a dwie litery O taką samą cyfrę. Należy rozszyfrować działanie, jeśli wiadomo, że w Pomarańczowych kratkach powinny znaleźć się cyfry Parzyste, a w Niebieskich Nieparzyste.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.