Świetliście

Entourage bywa różny, ale wszystkie można sprowadzić do jednego: w niektórych kratkach diagramu znajdują się symboliczne żarówki i każda promieniuje w rzędzie i kolumnie, na przecięciu których się znajduje. Dalej też bywa podobnie, choć oczywiście w różnych rodzajach łamigłówek z żarówkami dzieje się nieco odmiennie. Trudno powiedzieć kiedy ten rodzaj zadań debiutował, bo niektóre inne formalnie nieświetliste rodzaje można pod świetlistość podciągnąć; wydaje się jednak, że pierwsze były „latarniowce” wymyślone na początku lat 90. ub. wieku przez holenderskich główkołamaczy jako „vuurtorens”, czyli „latarnie morskie”. Dekadę później w Japonii pojawiło się chyba najbardziej znane z żarówkowych dziełek – „akari”, które gości nawet w polskiej Wikipedii. Być może popełnię artykuł o pełnej gamie rozświetlonych zadań. Jeśli mi się to uda wkrótce, to chronologicznie ostatnim będzie poniższe. Oto jego mały przykład:

Nie podaję instrukcji obsługi, bo to indugadka, czyli zagadka polegająca na wywnioskowaniu z przykładu, jakie są zasady działania zadania. Podpowiem tylko – choć to właściwie kluczowa informacja – że szare pola to cienie. A żółte kółka to oczywiście żarówki.

Komu uda się „dośpiewać” reguły, ten zapewne poradzi sobie z powyższą łamigłówką i pochwali się rozwiązaniem, czyli podaniem współrzędnych pól z żarówkami.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.