Świetliście
Entourage bywa różny, ale wszystkie można sprowadzić do jednego: w niektórych kratkach diagramu znajdują się symboliczne żarówki i każda promieniuje w rzędzie i kolumnie, na przecięciu których się znajduje. Dalej też bywa podobnie, choć oczywiście w różnych rodzajach łamigłówek z żarówkami dzieje się nieco odmiennie. Trudno powiedzieć kiedy ten rodzaj zadań debiutował, bo niektóre inne formalnie nieświetliste rodzaje można pod świetlistość podciągnąć; wydaje się jednak, że pierwsze były „latarniowce” wymyślone na początku lat 90. ub. wieku przez holenderskich główkołamaczy jako „vuurtorens”, czyli „latarnie morskie”. Dekadę później w Japonii pojawiło się chyba najbardziej znane z żarówkowych dziełek – „akari”, które gości nawet w polskiej Wikipedii. Być może popełnię artykuł o pełnej gamie rozświetlonych zadań. Jeśli mi się to uda wkrótce, to chronologicznie ostatnim będzie poniższe. Oto jego mały przykład:
Nie podaję instrukcji obsługi, bo to indugadka, czyli zagadka polegająca na wywnioskowaniu z przykładu, jakie są zasady działania zadania. Podpowiem tylko – choć to właściwie kluczowa informacja – że szare pola to cienie. A żółte kółka to oczywiście żarówki.
Komu uda się „dośpiewać” reguły, ten zapewne poradzi sobie z powyższą łamigłówką i pochwali się rozwiązaniem, czyli podaniem współrzędnych pól z żarówkami.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
„[…]chronologicznie ostatnim będzie poniższe.”
No chyba, że w tak zwanym międzyczasie dowie się Pan o tym, że jakiś miłośnik łamigłówek coś wymyślił w tym stylu.
Bo może się zainspiruje itp.
Żarówki występują na polach o następujących współrzędnych (wierszami od góry):
a6,b6,c6,e6,f6
d5,f5
a4,b4,e4
a2,b2,e2,f2
a1,f1
Coś mi mówi, że jest ich O WIELE za dużo, ale aktualnie taką mam koncepcję.
Koncepcja:
Żarówka rzuca cień na wolne pole za przeszkodą.
Wariant 1: Żarówki na polach c6, f5, b4, a2, e2, d1 (lub c1), świecą umiarkowanie słabo i oświetlają w pionie i poziomie do 4 pól (nie licząc pola, na którym się znajdują). Nie świecą też na siebie. Pola nieoświetlone są zacienione.
Wariant 2: Żarówki na polach c6, f6, d5, b4, a2, e2, d1, świecą słabo i oświetlają w pionie i poziomie tylko do 2 pól (nie licząc pola, na którym się znajdują). Nie świecą też na siebie. Pola nieoświetlone są zacienione.
Możliwy byłby też wariant z zasięgiem jednopolowym, ale chyba w zadaniu chodzi o dobór żarówek o takiej „mocy”, aby użyć ich jak najmniej.
a2, b4, c6, d1, e2, f6
Wychodzi mi kilka rozwiązań.
Na pewno b4, c6, d1, e2, f6
A potem różnie: a2 lub a1 i b2 lub nawet a1, a2 i b2 jednocześnie. Być może żarówki nie mogą ze sobą sąsiadować nawet po skosie, wówczas ten pierwszy wariant – do kompletu pewniaków dołącza tylko a2.
Patrząc na przykład na górze – jeszcze jeden wariant. Cienie są wtedy, gdy jest ten cień „rzucany”. A więc żarówka też „wywołuje” cień:
f6, c6, b4, a2, d1
@Apartado
Wymyślić coś w stylu jest niezwykle prosto. Skoro tu żarówki świecą prosto, niech w nowej wersji świecą po skosie. (Gorzej ze sprawdzaniem, czy czegoś takiego jeszcze nie było). Światło wygrywa z cieniem.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/fb3e7c3f0b5e3907
Żarówki widzę na polach (od lewej u góry):
c6, f6
b4
a2, e2
c1, d1
Czyli tak:
http://ersonasolidna.pl/lamiblog/20210506_Swietliki/20210506_Swietliki.png